Eylül 25, 2023

Analistin Beklediği Sinyaller Geldi: Bitcoin Yükselişini Müjdeleyen 3 Gösterge!


Kripto para piyasası, son yıllarda oldukça dikkat çekiyor ve Bitcoin, bu dijital varlıklar arasında belirleyici bir rol oynuyor. Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketleri, yatırımcılar ve analistler için büyük önem taşıyor ve bu hareketlerin geleceğini tahmin etmek için bir dizi analitik araç kullanılıyor. Analist TechDev, Bitcoin’in daha önce yeni zirvelere işaret eden “3 uçlu sinyale” ulaştığını belirtiyor. İşte detaylar…

Takma adlı analist TechDev, Bitcoin’in daha önce ulaştığı dört zirvenin habercisi olan bazı sinyaller ortaya koydu.

TechDev, esasında Bitcoin’in (BTC) global likidite döngülerini takip etme eğiliminde olduğunu iddia eden ve bunu analizlerinde sıklıkla kullanan bir uzman. Analist bunun için, dolar endeksini (DXY) ve Çin 10 yıllık tahvillerini (CN10Y) karşılaştırıyor. DXY, doların uluslararası değerini temsil ederken, CN10Y Çin ekonomisinin sağlığına işaret ediyor. Bu karşılaştırma, küresel ekonomik likiditenin yönünü anlamamıza yardımcı olabilir.

TechDev bu karşılaştırmayı kullanarak döngüler halinde karşımıza çıkan üç önemli sinyale dikkat çekiyor. Birincisi, hareketli ortalama (MA) göstergesi. İkincisi yine teknik analizde sıklıkla tercih edilen ve fiyat hareketlerinin gücünü belirlemek için kullanılan MACD göstergesi. Üçüncüsü aylık VORTEX göstergesi. Bu gösterge de Bitcoin’in fiyat hareketlerinin yönünü tahmin etmeye yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir başka araçtır.

“Bitcoin’in dört ATH kurulumun rallisinin her birinden önceki 3 uçlu sinyal:

Yaklaşık 3,5 yıllık bir döngüyle salınan küresel likidite göstergesinin; 

  • 20 aylık MA’nın üzerine kırılması
  • Aylık MACD’da boğa kesişimi
  • Aylık Vortex’de boğa kesişimi 

Ayrıca günlük bir büyüme yörüngesi de var.”

TechDev ayrı bir paylaşımda, analiz firması Glassnode’un belirli on-chain faaliyetlerin önceki boğa koşusu ile aynı şekilde davrandığını öne süren verilerini paylaştı. Glassnode grafiği, bir yıldan fazla bir süredir hareketsiz kalan BTC miktarının yükselişini gösterirken, aynı metriğin 200 günlük değişim oranı yavaş yavaş sıfırın altına düşüyor.

TechDev’in yeşil çevrelerinin de belirttiği gibi aynı durum 2015-2016 Bitcoin piyasa döngüsünde de yaşandı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?