Eylül 25, 2023

Analist Tarih Verdi: Bitcoin’de Boğa Sezonu Ne Zaman Başlayacak?


Kripto para dünyasının önde gelen analistlerinden biri olan Rekt Capital, Bitcoin’in (BTC) gelecekteki performansını tahmin etmek için geçmiş döngülere bakmanın önemini vurguluyor. Özellikle Bitcoin’in halving etkinlikleri, bu tahminlerin merkezinde yer alıyor. Rekt Capital, 2017 ve 2020 boğa piyasası döngülerine dikkate aldı ve bu iki dönemi inceleyerek Bitcoin’in ne zaman yeni bir zirveye çıkabileceği konusunda ilginç bir perspektif sunuyor.

Bitcoin, piyasaya sürüldüğü günden bu yana piyasa değerini büyük dalgalanmalarla artırdı. Ancak bazı piyasa uzmanlarına göre bu artışlar genellikle belirli bir döngüyü takip ediyor gibi görünüyor. Bu döngülerin merkezinde ise Bitcoin halving etkinlikleri bulunuyor. Halving, Bitcoin madencilerinin ödüllerinin yarı yarıya azaltılması anlamına gelirken, bu da arzın azalmasıyla sonuçlanır ve teorik olarak fiyatın artmasına neden olabilir.

Rekt Capital, geçmişteki iki büyük boğa piyasası döngüsünü örnek olarak alarak, Bitcoin’in Nisan 2024’teki halving etkinliğinin ardından yeni bir boğa piyasası yaşayabileceğini öne sürüyor. Bu, Bitcoin fiyatının 2024’ten itibaren yükselmeye başlayabileceği ve bu yükselişin 18 ay boyunca devam edebileceği anlamına geliyor:

 “Son birkaç yılda, Bitcoin’in halving etkinliğinden sonra zirveye ulaşması 518-546 gün sürdü. Tarih tekerrür ederse, Bitcoin ya Eylül 2025 ortasında ya da Ekim 2025 ortasında zirveye çıkabilir.”

Rekt Capital, Bitcoin’e yönelik uzun vadeli yükseliş beklentisini sürdürürken, Bitcoin’in halvinge giden aylarda çökebileceği konusunda da uyardı.

“Bitcoin halving etkinliğine 210 gün kaldı. 2019’daki döngünün bu noktasında fiyat lower high (mor) oluşturdu. Bunu yaptıktan sonra, Bitcoin’in makro higher low’a %62 oranında gerilemesi 147 gün sürdü. Tarih bu döngüde tekerrür etse nasıl olurdu?

Bitcoin yakın zamanda lower high noktası (mor) oluşturursa, BTC’nin makro higher low noktasına (mavi daire) %27 oranında düşmesi 147 gün sürecektir. Bu, Bitcoin’in Şubat 2024’ün ortalarında makro higher low seviyesini yeniden ziyaret edebileceği anlamına geliyor. Şubat 2024’ün ortasında, makro higher low seviyesi yaklaşık 20.300 dolar civarındaki fiyat noktasını temsil edecek.” 

Basın zamanında Bitcoin 26.258 dolar seviyesinde işlem görüyor. Rekt Capital’in aşağı yönlü hedefine doğru bir hareket, BTC için %22’nin üzerinde bir düşüş yaşayabileceğine işaret ediyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 1 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.