Analist PlanB’nin Devasa Bitcoin Tahminin Arkasında Ne Var?

Bitcoin, yazının kaleme alındığı sırada, yaklaşık olarak 40.424 (Bitstamp borsasında) dolar seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz günlerde 40.000 dolar’ın üzerine çıkan yeni bir ATH’ye ulaştıktan sonra fiyat 35.000 dolar’ın altına tekrar düştü. Bu sebeple, Bitcoin fiyatının, analist PlanB’nin S2F ve S2Fx model hedeflerine ulaşmayacağına dair korkular meydana geldi. İlginç bir şekilde, üçüncü halving etkinliğinin ardından Bitcoin’in fiyatı, Bitcoin’in fiyat çizelgesindeki 2012 ve 2016 arasındaki gidişata benziyordu.

Grafiklere göre S2F hedefinin 100.000 dolar ve S2Fx hedefinin 288.000 dolar olduğunu belirtmekte fayda var. Hedefler ortalama bir fiyat olarak kabul edilir ve fiyatın hedef fiyat etrafında dalgalanması beklenir. Plan B, 2021 boğa koşusunun devam etmesini ve 2017 gibi bir yörüngeyi takip etmesini bekliyor. Böyle bir durumda hedef 100 bin dolar olacaktır.

Ancak, mevcut boğa koşusu 2013’tekine daha benzer olabilir. Plan B’nin S2Fx modeline göre hedefi 100.000 dolar’dan 288.000 dolar’a güncellemesinin nedeni de budur.

Plan B’nin 288.000 dolar’lık hedefi, Bitcoin’in fiyatına bakılmaksızın her hafta Bitcoin balinalarının sayısının arttığı bir zamanda geliyor. 1000 BTC’nin üzerinde coin’e sahip olan Bitcoin adresleri Glassnode’dan alınan verilere göre katlanarak büyüyor.

Bununla birlikte, Glassnode’un verilerine dayanarak, borsalardaki Bitcoin hacmi düşüyor. Bu, arzı sınırlandırdığı için, Bitcoin fiyatını S2F modelinin tahminlerine doğru ilerletebilir. Yaklaşan bir fiyat düzeltmesine işaret eden veriler olsa da, uzun bir fiyat rallisi de muhtemel görünüyor. Bu kez sonucun farklı olup olmayacağına dair çok fazla öngörü olsa da, döngü farklı olduğu için kimse ne olacağını gerçekten bilmiyor. Bir fiyat rallisi hala oyundayken, 40.000 dolar’ın ötesinde neredeyse hiçbir fiyat keşfi yapılmadı.

Son olarak ünlü analist, geçtiğimiz kasım ayında BTC fiyatının 2021 başlarında yüzde 60 artış yaşayacağını belirtmiş ve haklı çıkmıştı. 8 Ocak’ta Bitcoin 42 bin dolar’a çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, hemen ardından yüzde 30’a varan bir düzeltme yaşadı. O zamandan beri 30-40 bin dolar arasında giderek daralan bir koridorda işlem görüyordu. Bugün beklenmeyen bir hareketle yeniden 40.000 dolar’ın üzerine çıkmayı başardı. Fiyatın, bu seviyenin üzerinde kalıp kalmayacağı merak konusu.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.