Ekim 2, 2023

Altın İki Ayın En Düşük Seviyesine İnerken Bitcoin Yükseliyor!


Bitcoin, 2023’ün 4. çeyreğine yükseliş ile başlayarak olumlu bir görünüm sergiledi. Fiyat ortalama %4 artış gösterirken, 28.000 dolar seviyesinin üstüne çıkmayı başardı. Öte yandan 200 günlük hareketli ortalama da kırılırken, bir sonraki hedef 31.000 dolar olarak belirlenmiş durumda.

İlginç bir şekilde, Bitcoin fiyatındaki son kırılma, altın fiyatının son iki ayın en düşük seviyesine indiği bir döneme denk geldi. Altın fiyatı üzerindeki son baskı, ABD Doları’ndaki yükselişin ortasında geldi.

Küresel finans piyasasında hakim olan risklere rağmen altın, yatırımcılar tarafından “güvenli liman” olarak görülüyor ancak fiyat bir miktar düşüş kaydetti. Spot altın fiyatı son iki ayın en düşük seviyesine gerilerken, önemli destek seviyesi olan ons başına 1.880 doları aşarak Cuma günü ons başına 1.848 dolardan kapandı.

ABD’de faiz oranlarının sürekli yükseleceğine ilişkin endişelerin etkisiyle dolar endeksinin son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkması altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı. Altın fiyatı kritik destek seviyesi olan ons başına 1.880 doları dahi aşarak düşüşünü sürdürdü. Şaşırtıcı bir şekilde altın, finansal piyasalarda hüküm süren riskten kaçınma ortamında bile güvenli liman tanımına pek uyamadı.

Bitcoin Güvenli Liman Olarak Altını Geçti

Son gelişmeler Bitcoin’in bir kez daha Altın karşısında güvenli bir liman olmayı başardığını gösteriyor. Son on yılda BTC her geçen yıl istikrarlı bir şekilde Altın’ı yakalamayı başardı. Ayrıca, BTC fiyatı son 10 yılda Altın karşısında 16 kattan fazla artış kaydetti.

Bununla birlikte, Altın’ın piyasa büyüklüğü hala 13 trilyon dolarken Bitcoin’inki 500 milyar dolar civarında seyrediyor. Dolayısıyla, BTC’nin Altın’ı geçmesi için birim başına 700.000 doların üzerine çıkması gerekiyor.

BTC’nin performansı bağlamında, 2023 son on yılda en az düşüş yaşanan yıl olarak öne çıkıyor. Bitcoin için günden güne ve haftadan haftaya negatif getiri sıklığı incelendiğinde, 2023’ün, eğer varsa, nispeten az sayıda önemli düşüş yaşadığı görülmektedir. Bu eğilim, içinde bulunduğumuz yılın piyasa istikrarının ve önemli bir dalgalanma yaşanmamasının altını çizmektedir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?