Altın, Dolar Ve Bitcoin’in İsmi Nereden Geliyor?

Bugün siz değerli okuyucularımız için farklı bir içerik hazırladık. Toplumların varoluşundan beri kullanılan para birimlerinin isimlerinin nereden geldiğini araştırdık. Tabiki çok fazla para birimi olduğu için, sadece üçünü seçtik. Geçmişte dünyanın rezerv parası olan altını, şu anda rezerv para olan doları ve ilerde küresel para birimi olacağı düşünülen Bitcoin’i.

İlk olarak Altın

Altın kelimesinin kimyasal sembolü bilindiği üzere AU’dur. Peki AU sembolü nereden gelmiştir? “Parlak şafak” anlamına gelen Latince “Aurum” kelimesi AU sembolünün ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Şu an kullandığımız Altın kelimesi ise yazılı olarak ilk kez Orkun Yazıtlarında karşımıza çıkmakta. Buradaki kullanımı olan altun günümüze altın şeklinde evrilmiştir.

Dolar

Şimdi ise Amerikan Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan Amerika Doları dilimize nasıl girdi bundan bahsedeceğiz. Amerika ve birçok ülkenin kullandığı para birimi olan Dolar ilk kez 1500’lü yıllarda ortaya çıktı. Günümüzde Çek Cumhuriyeti’de bulunan Bohemya Krallığı’ndaki Joachimsthal’de Dolar’ın atası olarak bilinen gümüş sikke kullanılmaya başlandı. 1520 yılında kullanılmaya başlayan bu gümüş sikke, o dönem Joachimsthaller adıyla basıldı. Uzunluğu sebebiyle thaller denilen bu sikke bölgede bulunan halklar tarafından Norveççeye daler, İsveççeye daler, İzlandacaya dalur, Felemenkçe’e daalder, İtalyancaya tallero, Lehçeye talar, Persçeye dare ve İngilizceye Dollar olarak çevrildi. Biz de ise ilk olarak “Amerikan para birimi” olarak Mehmet Bahaettin’e ait, Yeni Türkçe Lugat (1924) isimli kaynakta geçmiştir.

Bitcoin

Bitcoin, 2008 yılında hayatımıza girdi ve girdiği günden beri dünyayı etkilemeye devam ediyor. İlk olarak Satoshi kod adlı biri veye birileri tarafından önerilen dijital paranın ismi, ‘bit’ ve ‘coin’ isimlerinin birleşmesi ile oluşuyor. ‘Bit’, bir bilgisayarın işleyebileceği en küçük veri parçası demektir. ‘Coin’ ise kökü Latince’ye dayanan ama İngilizce’de madeni para anlamına gelen bir kelimedir. Ortaya ‘dijital madeni’ para anlamı çıkıyor, diyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.