Altın, Dolar Ve Bitcoin’in İsmi Nereden Geliyor?

0
559

Bugün siz değerli okuyucularımız için farklı bir içerik hazırladık. Toplumların varoluşundan beri kullanılan para birimlerinin isimlerinin nereden geldiğini araştırdık. Tabiki çok fazla para birimi olduğu için, sadece üçünü seçtik. Geçmişte dünyanın rezerv parası olan altını, şu anda rezerv para olan doları ve ilerde küresel para birimi olacağı düşünülen Bitcoin’i.

İlk olarak Altın

Altın kelimesinin kimyasal sembolü bilindiği üzere AU’dur. Peki AU sembolü nereden gelmiştir? “Parlak şafak” anlamına gelen Latince “Aurum” kelimesi AU sembolünün ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Şu an kullandığımız Altın kelimesi ise yazılı olarak ilk kez Orkun Yazıtlarında karşımıza çıkmakta. Buradaki kullanımı olan altun günümüze altın şeklinde evrilmiştir.

Dolar

Şimdi ise Amerikan Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan Amerika Doları dilimize nasıl girdi bundan bahsedeceğiz. Amerika ve birçok ülkenin kullandığı para birimi olan Dolar ilk kez 1500’lü yıllarda ortaya çıktı. Günümüzde Çek Cumhuriyeti’de bulunan Bohemya Krallığı’ndaki Joachimsthal’de Dolar’ın atası olarak bilinen gümüş sikke kullanılmaya başlandı. 1520 yılında kullanılmaya başlayan bu gümüş sikke, o dönem Joachimsthaller adıyla basıldı. Uzunluğu sebebiyle thaller denilen bu sikke bölgede bulunan halklar tarafından Norveççeye daler, İsveççeye daler, İzlandacaya dalur, Felemenkçe’e daalder, İtalyancaya tallero, Lehçeye talar, Persçeye dare ve İngilizceye Dollar olarak çevrildi. Biz de ise ilk olarak “Amerikan para birimi” olarak Mehmet Bahaettin’e ait, Yeni Türkçe Lugat (1924) isimli kaynakta geçmiştir.

Bitcoin

Bitcoin, 2008 yılında hayatımıza girdi ve girdiği günden beri dünyayı etkilemeye devam ediyor. İlk olarak Satoshi kod adlı biri veye birileri tarafından önerilen dijital paranın ismi, ‘bit’ ve ‘coin’ isimlerinin birleşmesi ile oluşuyor. ‘Bit’, bir bilgisayarın işleyebileceği en küçük veri parçası demektir. ‘Coin’ ise kökü Latince’ye dayanan ama İngilizce’de madeni para anlamına gelen bir kelimedir. Ortaya ‘dijital madeni’ para anlamı çıkıyor, diyebiliriz.

Son olarak yeni açmış olduğumuz Twitter hesabından bahsetmek istiyoruz. Bu hesapta kripto paraları genel olarak konuşuyor, Bitcoin ve altcoinlerin analizini yapıyoruz. Blockchain ve geleceği de tartışacağımız bu hesabı takip etmenizde büyük yarar olabilir. Hesabımız: Coin Evreni (@CoinEvreni): https://twitter.com/CoinEvreni?s=08 linkteki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın