Şubat 11, 2024

Altcoin’lerdeki Yükselişin Sonu Mu Geliyor? Santiment Uyardı!

Dünya genelinde giderek daha fazla insan kripto para birimlerine olan ilgisini arttırıyor ve kripto varlık piyasalarındaki hareketlilik de buna paralel olarak artıyor. Ancak, bu hızlı yükselişlerin ve ani fiyat artışlarının getirdiği riskler de göz ardı edilmemelidir. Tanınmış bir kripto analiz firması olan Santiment, son analizlerinde piyasanın önemli bir düzeltici harekete doğru ilerleyebileceği konusunda uyarıyor.

Santiment’in raporuna göre, sosyal medya platformu X (Twitter) üzerinde altcoin’lerle ilgili konuşmalar son birkaç günde artış gösterdi. Firmaya göre özellikle geçen haftanın sonuna doğru, “alt”, “altcoinler” ve “altcoin” gibi terimlerin kullanımı belirgin şekilde artış yaşadı. Bu durum, yatırımcıların altcoin’lere yönelik artan bir coşku içinde olduklarını ve piyasada bir hareketlenme olduğunu işaret ediyor olabilir.

Santiment’in verilerine göre, kripto toplam piyasa değeri son haftada hızla yükselirken (+%5,9) ve ticaret hacmi de belirgin şekilde artış (+%65,4) yaşadı. Ancak, bu yükseliş eğiliminin arkasında yatan nedenler dikkatle incelenmelidir. Fiyatlar yükselirken altcoin’lere olan ilginin artması, bir açgözlülük işareti olarak yorumlanabilir. Piyasalarda aşırı coşku ve hızlı yükselişler genellikle bir düzeltme veya geri çekilme dönemini işaret edebilir.

Ek olarak, Santiment’in analizi, Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin Ekim ayından bu yana yukarı yönlü patlamalara tanık olduğunu gösteriyor. Ancak, bu süreçte görülen açgözlülük işaretleri ve aşırı coşkunun, piyasada bir geri çekilme riskini artırdığına dikkat çekiliyor.

“Bitcoin’in geçen haftaki +%13 fiyat artışı, yatırımcıların geniş çapta beklenen 50.000 dolar ile çok sayıda yeni destek ve direnç kilometre taşları hakkında spekülasyon yapmasına yol açtı. İronik bir şekilde, bu fiyat seviyeleri aşıldığında altcoin’ler, hafta sonu açılış saatlerinde kalabalığın aşırı derecede BTC fiyatına odaklanmasıyla senaryoyu tersine çevirdi. Ekim ayında başlayan boğa döngüsü boyunca trend şu şekilde oldu:

  1. Bitcoin izole bir yükselişin tadını çıkardı, kalabalık BTC’yi baskın hale getirdi
  2. Kârlar altcoin’lere dağıtıldı, kalabalık açgözlü hale geldi
  3. Bitcoin hafif bir geri çekilme yaşayacak, altcoin sezonu çok daha sert bir şekilde sona erecek.

Bu hafta sonu döngüdeki bu 2. adıma kalabalığın nasıl tepki verdiği ve spekülatif altcoin’lerde açık pozisyon seviyelerinin artmaya başlayıp başlamadığı takip edilmeli. Eğer öyleyse, 3. adım muhtemelen hızla gelecektir.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?