Altcoinler Toparlanıyor: Kripto Piyasası Milyarlarca Dolar Kayıp Sonrası Düzeliyor

Bir haftalık sert dalgalanmanın ardından, altcoin fiyatları istikrar kazanıyor gibi görünüyor.

Aslında, piyasa değerine göre en büyük altcoinlerin yedi günlük grafikleri hala kırmızı görüyor. Chainlink (LINK) kabaca yüzde 12, Uniswap (UNI) yüzde 8, Poligon (MATIC) yüzde 5 düştü. Bunların yanı sıra Binance Coin (BNB) ve Dogecoin (DOGE) yüzde 10’un biraz üzerinde azaldı. Bitcoin Cash (BCH) yüzde 17 düşerken, XRP ve Polkadot (DOT) yedi günde sırasıyla yüzde 25 ve 33 düştü.

Ancak bu coin’lerin her birinin 24 saatlik çizelgeleri çok farklı hikayeler anlatıyor. Görünüşe göre altcoin yatırımcıları “dipten satın alıyor”: LINK, 24 saat içinde yüzde 23’ten fazla yükselirken, MATIC yüzde 30’dan fazla yükseldi. UNI yüzde 11’den fazla artarken; BNB 24 saat içinde yaklaşık yüzde 9, DOGE’un fiyatı ise yüzde 1 arttı. BCH yüzde 6 düzeyinde yükselirken; XRP yüzde 5, DOT ise yüzde 10’dan fazla artış gösterdi.

Ek olarak, 23 Mayıs’ta 31 Mart’tan bu yana ilk kez 1.800 doların altına düşen Ethereum (ETH), 7 gün için yüzde 2’nin biraz üzerinde bir düşüş yaşarken; 24 saatte yaklaşık yüzde 12 arttı. Cardano (ADA), 24 saatlik yüzde 13 artışla daha da iyi performans gösteriyordu.

Bitcoin harici kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri de son 24 saatte artarak 945 milyar dolardan 1.01 trilyon dolara yükseldi.

Geçen hafta altcoin piyasasındaki düşüşe ne sebep oldu? Ve şimdi piyasaların istikrara kavuşmasına neden olan nedir?

Bitcoin’e Darbe (BTC)

Pek çok analist, Çin’in kripto parayı yasaklama niyetini açıklamasının; Bitcoin fiyatının darbe almasına katkıda bulunan önemli bir faktör olduğu konusunda hemfikir. Aynı zamanda Tesla’nın kurucusu Elon Musk, çevresel kaygıları gerekçe göstererek şirketinin artık BTC ödemelerini kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Bu tarz olumsuz haberler, Bitcoin’in fiyatı düştüğü an piyasadan anında silinen 775.000 kaldıraçlı BTC varlığı tarafından güçlendirildi.

Sonuç olarak, Bitcoin birkaç gün içinde yaklaşık yüzde 30 düştü. BTC bir “değer deposu” varlığı olarak güven kazanıyor olsa da, bu düşüş; BTC’nin yılın başlarında göründüğü kadar istikrarlı olmadığını hatırlattı.

Chargebacks911’in kurucu ortağı ve COO’su Monica Eaton-Cardone, Finance Magnates’e:

“(…) Bitcoin gibi spekülatif, son teknoloji bir yatırım tabiki çılgınca dalgalanacak. Bu tarz yatırımların doğası bu. Bu nedenle, Kripto piyasasının istikrara kavuşmasını bekliyorsanız, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Hala oldukça spekülatif, öngörülemez bir yatırım ve kısa vadede kaderinin, yüksek zirvelerden kaya dibi vadilere sıçramak olduğuna inanıyorum.”

Asıl, dalgalanma bizim beklentimiz olmalı, çünkü istikrar istisna bir durum olacak. İyi haber şu ki, evet, kripto piyasası kesinlikle iyileşecek. Ancak kötü haber ise; yine çökecek. Ve ne var biliyor musun? Her ikisi de aynı hafta içinde gerçekleşebilir. “

Altcoin Piyasalarında Aşırı Volatilite Bitti Mi?

Geçen hafta kripto fiyatlarını etkileyen ölüm düşüşleri bir durma noktasına gelse de (şu an için), gerçekten de “her ikisi de aynı haftada gerçekleşebileceği” için aşağı doğru yolculuk herhangi bir zamanda devam edebilir.

Cosmos Network Blockchain Danışmanı Garrette Furo, Finance Magnates’a :“Döngüsel veya yüksek zamanlı düşüş eğiliminin durduğunu iddia etmek güvenli bir varsayım değil” dedi,  “Fiyatlandırmadan açıkça anlaşılan şey, piyasanın büyük ölçüde ivme odaklı olduğu ve korelasyonların yukarı ve aşağı giderken 1’e ulaştığı,” diye ekledi. “Bu sık sık haberlerle pekiştiriliyor.”

Diğer bir deyişle, kripto piyasası duyarlılığı yeni zirvelere ulaşır ulaşmaz sona erdi:

“Haber döngülerinden olumlu duygu aktı, kriptoları tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseltti ve hızla Çin’in madencilik kuralları ve Bitcoin enerji kullanımı ile ilgili belirsizlikleri vurgulayan medya tarafından bu yükseliş elinden alındı. Tahminim, pazarın büyük olasılıkla Bitcoin’i takip edeceği ve bu açıdan altcoinlerin ek düşüşlere karşı savunmasız olduğu yönünde.”

Yatırımcılar En Sevdikleri Paraları “İndirimli” Olarak Satın Alıyor Olabilirler

RocketFuel Blockchain CEO’su Peter Jensen, Finance Magnates’e; birçok kripto yatırımcısının fiyat düşüşlerini olumlu bir şey olarak gördüğünü söyledi. Başka hiçbir şey değilse de, bu düşüşler, sevdikleri paralardan daha fazlasını satın almak için bir fırsat.

“Fiyat volatilitesi kripto paranın bir özelliğidir ve belirsizliğinin bir kanıtı değildir. Bu, BTC için olduğu kadar birçok altcoin için de geçerlidir. Yatırımcılar bunu bir kripto para biriminin bir üstünlüğü olarak benimsedi ve dip sırasında kripto satın almak için acele ettiler, bu da piyasa bir gün içinde düşse bile, buna bir fırsat olarak bakacak ve kripto satın almak için acele edecek yatırımcıların olduğunu kanıtladı. İndirimli fiyatlar.”

Nitekim, bu, yazım anında da gerçekleşiyor gibi görünüyordu. Piyasa değerine göre ilk on kripto para birimi listesinde, büyük hacimli altcoinlerin yedi günlük fiyatları çift haneli düşüş gösterirken, 24 saatlik fiyatlar yeşil renkte yanıp sönüyordu. Bu, yatırımcıların en sevdikleri paraları daha düşük fiyatlardan almaya başladıklarının bir göstergesidir.

“Dipten satın alma, büyük yatırımcıların kripto para biriminin uzun vadeli potansiyeli konusunda hevesli olduğunu gösterdi. IntoTheBlock’un verileri, bir yıldan fazla bir süredir Bitcoin (holders) tutan adreslerin sayısının 120.000 artarak 21.81 milyondan 21.93 milyona çıktığını gösteriyor. İştah artıyor. “

Sonuç olarak, Jensen’e göre:

“Yatırımcıların sürekli istikrarsızlık ve öngörülemezlik ile başa çıkma toleransına sahip olması nedeniyle, altcoinlerin daha fazla düşüş riski altında olup olmadığı pek önemli değil.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.