Mayıs 15, 2024

Altcoin Sezonu Ne Kadar Çılgınlaşabilir? Her Şey Bitcoin’e Bağlı!


Bitcoin, yarılanmanın üzerinden yaklaşık bir ay gibi bir süre geçmesine rağmen henüz beklenen toparlanmayı gösteremedi. Piyasa katılımcıları hem BTC hem de altcoinler için hevesle bir boğa koşusu bekliyor. Öte yandan Altcoin sezonu Eylül 2023’te başladı ve geçtiğimiz altı hafta içinde bir geri çekilme gördü.

Altcoinleri bekleyen daha pek çok şey var. Ancak bu altı aylık dönemde şimdiden iyi bir getiriye tanık oldular. Bitcoin bu döngünün zirvesine doğru yol aldıktan sonra altcoin sezonu ne kadar çılgınlaşabilir?

Geçmiş Döngü Performansının Tekrarlanması

bitcoin fiyat grafiği analizi

2020 döngüsü sırasında, altcoin piyasa değeri Mayıs 2020’de 51,2 milyar dolardan Kasım 2021’de 1,13 trilyon dolara çıktı. Bu 21,6 katlık bir kazançtı ve bu döngü sırasında benzer bir sonuç piyasa değerini 6 trilyon dolara çıkarabilir.

Bu, haber yazıldığı sırada 640 milyar dolara kıyasla akıllara durgunluk veren bir rakam gibi geliyor. Ancak kripto döngüleri beklentileri alt üst etmenin bir yolunu buluyor.

Altcoinler son aylarda iyi performans göstermiş olsalar da, sermaye girişlerinden pay almak için Bitcoin ile rekabet ettiler.

Yatırımcılar daha fazla risk almaya istekli olduklarında, uzun süreli kripto kazançlarından emin olduklarında ve altcoin varlıklarını genişletmeye çalıştıklarında bu durum değişebilir.

Bitcoin Hakimiyeti Anahtarı Elinde Tutabilir

Bitcoin hakimiyeti azalmaya başladığında altcoin rüzgarları dramatik bir şekilde daha da yükselişe geçebilir. Bu grafik, Bitcoin’in toplam kripto piyasası kapitalizasyonunun yüzde kaçını ele geçirdiğini göstermektedir.

Ciddi bir düşüş trendi başladığında, katılımcıların Bitcoin’den ziyade altcoin satın almaya daha hevesli olduğunu gösterecektir.

Geçtiğimiz 13 ay içinde BTC‘nin hakimiyeti yavaş yavaş yükselişe geçti. Bu durum ayı piyasalarının tipik bir özelliğidir ve boğa koşusunun sonlarına kadar devam eder. Bu metriğin serbest düşüşte olduğu birkaç ay, altcoin sezonunun gerçekten başladığı zamandır.

Altcoin piyasa değeri grafiğini BTC.D grafiğiyle karşılaştırdığımızda, en büyük altcoin kazançlarının Bitcoin hakimiyeti düşüş trendine girdiğinde elde edildiğini görebiliriz. Bu nedenle, bu döngüde bir altcoin sezonu bekleyen piyasa katılımcıları, Bitcoin’in hakimiyetinde bir düşüşe dikkat edebilir.

Kaynak : ambcrypto

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?