Altcoin Sezonu Kapıda Olabilir: İşte Kritik Teknik Detaylar!


Son güncellenme : 07.11.2022 - 16:30

Bitcoin (BTC) hakimiyeti, rahatlama rallisine rağmen düşüş kaydetti. Bitcoin hakimiyeti, altcoin’lerin olası fiyat hareketi için etkili olabilmektedir. Bu nedenle birçok yatırımcı tarafından yakından takip edilmektedir.

Nitekim 5 Kasım itibariyle, Bitcoin piyasa hakimiyeti dört yılın en düşük seviyesi olan %38.67’ye düştü. CoinMarketCap verilerine göre, BTC en son 10 Haziran 2018’de %38,19 ile piyasa hakimiyetinde benzer bir düşüş kaydetti. Bu durum altcoin piyasası için kritik bir gelişme olarak yorumlandı.

Bitcoin piyasa hakimiyeti
Bitcoin piyasa hakimiyeti

Bitcoin Hakimiyetinin Düşüşünün Etkileri

Hakimiyet oranı, BTC’nin piyasa değerinin, kripto para piyasasının geri kalanına oranını temsil ediyor. Yıllar geçtikçe, metrik, tüm sektör üzerinde farklı sonuçlar doğurdu. Metrik genellikle potansiyel piyasa sonuçlarını işaret eder ve ticaret kararlarını etkiler. Altcoin piyasası da bu metrikten etkilenme potansiyeli taşır.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Bitcoin fiyatındaki düşüş ve artan hakimiyet senaryosu genellikle bir ‘altcoin ayı piyasası’ olarak yorumlanır. Öte yandan, hem Bitcoin fiyatı hem de hakimiyeti düştüğünde, kripto para piyasası için bir ‘ayı piyasası’ yorumu yapılır.

Sonuç olarak, Bitcoin’in değeri ve hakimiyeti yükseldiğinde, bu potansiyel bir boğa piyasası göstergesi iken, Bitcoin’in fiyatı düşen bir hakimiyet ile yükselirse, olası bir altcoin boğa piyasasına işaret eder.

Hakimiyet Oranı Düşse de Fiyat Yükseliyor

Bitcoin 21.000 dolar seviyesini kazandı ve son 30 gündür yeşil bölgede işlem gördü. Yükselen enflasyon ve artan faiz oranlarının yol açtığı hakim makroekonomik faktörlerin baskısı devam ediyor. Buna rağmen BTC güçlü kalmak istiyor.

Son haftalarda, BTC esas olarak 20.000 dolar aralığında işlem gördü. Bununla birlikte, olumlu gelen ABD istihdam verisi, 21.000 dolarlık seviyeye taşıdı.

altcoin piyasası ne zaman

Altcoin Verileri Oldukça İyimser Geldi

Genel olarak, birçok altcoin, Bitcoin hakimiyeti %40’ın altında kaldığı için son zamanlarda bir rahatlama gösterdi. Örneğin, altcoin’lerin en iyi performans gösteren ilk 50 varlığa hakim olduğu verilerde açıkça görüldü.

Bu durumda, pozitif performansa sahip ilk 14 varlık altcoinler tarafından işgal edilirken, Bitcoin son 90 gün içinde -%8.5 getiri ile 20. sırada yer alıyor.

Genel olarak, altcoin piyasası, karşılığında önemli tetikleyiciler sayesinde artan ilgi gördü. Bitcoin boğalarının ayılar üzerinde teknik bir avantajı olduğu görülebiliyor. Özellikle, yatırımcılar temkinli olmaya devam ettikçe yaygın bir baskı olmasına rağmen, piyasa birkaç kripto paranın kırılmasına tanık oldu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere bu yükselişin başını meme coin’ler çekiyor. Twitter cephesinden gelen haberler popüler altcoin Dogecoin’in fiyatını arttırdı. XRP de SEC ile olan davasından olumlu haberler aldı ve yükseliş kaydetti.

Piyasadaki görünüm iyimser kalmaya devam ederse yatırımcıların ilgisi de artacaktır. Bu da altcoin sezonunu için kritik rol oynayacaktır. FED cephesinden gelecek haberler de bu konuda kritik rol oynayacak.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Finbold

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?