Aralık 8, 2023

Altcoin Sezonu Geldiğinde Short Squeeze ile Fırlamaya Hazır İki Varlık Belli Oldu!

Kripto para piyasası Bitcoin öncülüğüyle yükselişini tetiklerken, BTC’nin sahneyi terk etmesiyle birlikte adeta bir ‘altcoin sezonu’ yaşanıyor. Birçok proje şu an dengeli bir ‘short/long’ verisi kaydederken, beklentiler bir “short squeeze (kısa pozisyon sıkışması)” yönünde.

CoinGlass’ın 8 Aralık tarihli verilerine göre, kısa pozisyonlara doğru biraz daha yüksek ağırlığa sahip iki altcoin bulunuyor. Açığa satış yapanların baskınlığı genellikle düşüş eğilimine işaret etmektedir ama aynı zamanda açığa satışlar için cazip bir yukarı yönlü likiditeyi de besler.

Binance Coin (BNB) ve Bitcoin Cash (BCH), hem 12 hem de 24 saatlik zaman dilimlerinde uzun pozisyonlara kıyasla kısa pozisyonlara doğru ağırlıklı bir vadeli işlem verisi göstermekte. Bu da bir short squeeze olasılığını arttıran önemli detaylardan biri.

Binance Coin (BNB) Short Squeeze için Sinyaller Veriyor

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere kripto para borsası Binance üzerindeki belirsizlik BNB’nin performansını etkilemeye devam ediyor. Bu etki, türevlerdeki açık kısa pozisyonlar için baskın bir düşüş göstergesinde gözlemlenebilir.

Binance Coin basın saatine göre 234,57 dolardan işlem görüyor ve %52’lik bir kısa pozisyon hakimiyeti söz konusu. Sırasıyla, son 12 ve 24 saat içinde 194,05 milyon dolar ve 331,90 milyon dolarlık kısa pozisyon bulunmaktadır.

Bitcoin Cash de Dikkat Çekiyor

Bitcoin Cash de yüksek oranda açığa satılan bir diğer altcoin. Bu nedenle, geçmişte de agresif kısa pozisyon sıkıştırmalarını sık sık yaşadı ve doğru koşullar altında tekrar ortaya çıkma eğilimini sürdürdü.

İlginç bir şekilde, son 24 saat içinde 150,43 milyon dolarlık kısa pozisyon açıldı. Bunun 66,23 milyon doları son 12 saat içinde gerçekleşmiş olup bu zaman dilimindeki açık pozisyonların %53,73’ünü oluşturmaktadır.

Kısa pozisyon sıkıştırması, bu düşüş pozisyonları likide edildiğinde, talep ve fiyatta bir artışla karşılaşıldığında meydana gelir. Artan talep, yüksek hacimli alım emirlerinin borsa defterlerini tasfiye etmesine, fiyatın pompalanmasına ve türev sözleşmelerin tasfiye için tetiklenmesine neden olarak fiyatı daha da yükseltir.

Ancak, bu kripto paralarda kısa süreli bir sıkışma yaşanacağının garantisi yoktur. Kripto yatırımcıları karlı finansal kararlar almak için kendi araştırmalarını yapmalı ve diğer verileri göz önünde bulundurmalıdır.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?