Almanya Maliye Bakanından, Dijital Euro Çağrısı

CBDC yarışı kızışırken, Almanya’nın Maliye Bakanı Avrupa Merkez Bankası’na çabalarının geliştirilmesi gerektiği yönünde çağrıda bulundu.

Almanya maliye bakanı ve kripto eleştirmeni Olaf Scholz, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) potansiyel bir dijital Euro konusunda daha hızlı hareket etmesini istiyor. Scholz, özel dijital para birimlerinin çoğalmasını önlemek için AB’yi dijital para birimleri geliştirmeye teşvik ederken, kripto para karşıtı düşünceleriyle biliniyor.

Artan Dijital Para İlgisi

Reuters tarafından 27 Kasım’da yayınlanan bir rapora göre, Almanya’nın Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’ni (AB) dijital Euro ile ilgili planları hızlandırmaya çağırdı.

Bölgedeki ödemelerin geleceği hakkında bir online konferans sırasında konuşan Scholz, çoğu işletme ve tüketicinin dijital para talep etmeye başladığını belirtti. Maliye Bakanı şunları vurguladı:

“Dijital euro konusunda çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Beklememiz ve görmemiz gereken hiçbir şey yok. Artık dijital bir euro ile ilgili bir şeyler yapmamız gerektiğine karar verebilmeliyiz”

Scholz’un bu çağrısı, Eylül ayında Fransa’nın merkez bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau’nun paylaştığı duyguları yansıtıyor. De Galhau’ya göre, AB CBDC yarışında geride kalmayı göze alamayacağı için dijital euro oldukça önemli.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı da Eylül ayında dijital euro ile ilgili yorumlarda bulundu. ECB başkanı Christine Lagarde, dijital bir euro’nun piyasaya sürülmesinin, bölgenin fiat para birimi sistemini tamamlayıcı nitelikte olacağını söyledi.

Özel Stablecoin’ler, Hükümetleri CBDC’lere Yönlendiriyor

Scholz, muhtemelen Avrupa’daki en sesli kripto para karşıtı finans liderlerinden biri. Alman maliye bakanı, Facebook’un Libra’sı gibi özel dijital para birimlerinin tehlikeleri konusunda birkaç kez uyarıda bulundu. 2020’nin başlarında, Deutsche Bundesbank başkanı Jens Weidman, Avrupalı ​​düzenleyicileri Libra’nın bölgede bir yer edinmesini önlemek için çalışmaya çağırdı. O dönemde Alman merkez bankası patronu, Libra gibi projelere karşı uygulanabilir bir karşı önlem olarak dijital Euro teklifinde bulundu.

Eylül ayında ECB, planlanan bir dijital Euro hakkında ayrıntılı bir rapor yayınlamaya yakın olduğunu açıkladı. AB hala araştırma aşamasındayken, Çin zaten dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) projesinin çeşitli test aşamalarını gerçekleştiriyor. Gerçekten de, CBDC ateşi diğer ülkelere de yayılıyor ve hem Japonya hem de Güney Kore, 2021’de deneysel bağımsız dijital para testleri yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.