Alameda Research USDT Short’lamaya mı Çalışıyor?

0
Alameda Research USDT Short'lamaya mı Çalışıyor?

Kripto para borsası FTX ve Alameda Research ile ilgili sorunlar piyasada genel bir olumsuzluk yarattı. Bitcoin ve altcoin piyasası yılın en düşük seviyelerine geriledi. Ancak önde gelen stabilcoin Tether (USDT) de bu olumsuz havadan etkilenerek 1 dolarlık sabitini kaybetti. Peki yaşanan gelişmelerin nedeni ne? İşte ortaya çıkan detaylar.

Yaşanan korku, belirsiz ve şüphe yatırımcıları kripto para piyasasından uzaklaştırmaya yönlendirdi. Ancak az önce açıklanan ABD enflasyon verilerinin beklenenden iyi gelmesi bir miktar toparlanmayı da beraberinde getirdi. Sonuç olarak piyasalarda ufak bir iyileşme görüldü.

Bu toparlanmaya karşın Tether fiyatındaki problemler bir yandan korkutmaya devam ediyor. Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Terra (LUNA) çöküşünde de benzeri bir panik havası vardı.

USDT ayrıca 0,09989 dolara depeg oldu. Kısa süre sonra dolaşımdaki arz 3 milyar azaldı ve bu da stabilcoin’in 1 dolara geri dönmesini sağladı.

Ancak bu durum çok kısa sürdü ve arz artışı çok sert bir şekilde arttı. Sonuç olarak 1 dolar sabiti yine gerilemeye başladı.

Tether (USDT) grafiği

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere USDT 0.95 doların altına geriledi. Ayrıca, büyük miktarda USDT satın alındı ve arzdaki azalma, fiyatı önemli ölçüde yükseltti. Ancak mevcut durumda, ayılar piyasada teslim oldu ve satış hacmi yoğunlaştı. Her iki olay da ilişkilendirilebilir olduğundan, Alameda Research’ün USDT’yi short’ladığı çıkardığı spekülasyonları gündemde yer aldı.

Tether (USDT) Varlıkları Güvende mi?

Analist, USDT short’unun Alameda Research tarafından AAVE üzerinden USDC tedarik edilerek ve USDT ödünç alınarak gerçekleştirildiği bildirildi. Ayrıca platform, Curve üzerinde USDT’yi USDC’ye takas etti ve bu işlem Etherscan’e kaydedildi.

Spekülasyon doğru çıkarsa, Tether rezervlerinin hazinelerinden daha önce olduğundan daha fazla USDT yakmaları gerekecek.

Tether CTO’su Paolo Ardoino bu sabah yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde 700 milyon dolarlık telafi etme (redemptions) işleminin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın