Kasım 10, 2022

Alameda Research USDT Short’lamaya mı Çalışıyor?


Kripto para borsası FTX ve Alameda Research ile ilgili sorunlar piyasada genel bir olumsuzluk yarattı. Bitcoin ve altcoin piyasası yılın en düşük seviyelerine geriledi. Ancak önde gelen stabilcoin Tether (USDT) de bu olumsuz havadan etkilenerek 1 dolarlık sabitini kaybetti. Peki yaşanan gelişmelerin nedeni ne? İşte ortaya çıkan detaylar.

Yaşanan korku, belirsiz ve şüphe yatırımcıları kripto para piyasasından uzaklaştırmaya yönlendirdi. Ancak az önce açıklanan ABD enflasyon verilerinin beklenenden iyi gelmesi bir miktar toparlanmayı da beraberinde getirdi. Sonuç olarak piyasalarda ufak bir iyileşme görüldü.

Bu toparlanmaya karşın Tether fiyatındaki problemler bir yandan korkutmaya devam ediyor. Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Terra (LUNA) çöküşünde de benzeri bir panik havası vardı.

USDT ayrıca 0,09989 dolara depeg oldu. Kısa süre sonra dolaşımdaki arz 3 milyar azaldı ve bu da stabilcoin’in 1 dolara geri dönmesini sağladı.

Ancak bu durum çok kısa sürdü ve arz artışı çok sert bir şekilde arttı. Sonuç olarak 1 dolar sabiti yine gerilemeye başladı.

Tether (USDT) grafiği

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere USDT 0.95 doların altına geriledi. Ayrıca, büyük miktarda USDT satın alındı ve arzdaki azalma, fiyatı önemli ölçüde yükseltti. Ancak mevcut durumda, ayılar piyasada teslim oldu ve satış hacmi yoğunlaştı. Her iki olay da ilişkilendirilebilir olduğundan, Alameda Research’ün USDT’yi short’ladığı çıkardığı spekülasyonları gündemde yer aldı.

Tether (USDT) Varlıkları Güvende mi?

Analist, USDT short’unun Alameda Research tarafından AAVE üzerinden USDC tedarik edilerek ve USDT ödünç alınarak gerçekleştirildiği bildirildi. Ayrıca platform, Curve üzerinde USDT’yi USDC’ye takas etti ve bu işlem Etherscan’e kaydedildi.

Spekülasyon doğru çıkarsa, Tether rezervlerinin hazinelerinden daha önce olduğundan daha fazla USDT yakmaları gerekecek.

Tether CTO’su Paolo Ardoino bu sabah yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde 700 milyon dolarlık telafi etme (redemptions) işleminin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?