Aktif Ethereum Adreslerinin Sayısı, Bitcoin’den İki Kat Daha Hızlı Büyüyor

0
369

Ethereum, 2020’de Bitcoin’i artan ilgi açısından kolayca geride bıraktı diyebiliriz. Aktif Ethereum adreslerinin sayısı 2020’nin başından bu yana iki kattan fazla arttı. Ethereum’un aktif adres sayısı Bitcoin’lerin neredeyse iki katı oranında artıyor.

Blockchain analitik web sitesi Messari’nin oluşturduğu veriler, Ethereum’un aktif adres sayısının yıl başından bu yana %118 arttığını gösteriyor. Bitcoin’in aktif adres sayısı ise olarak %49 arttı.

Peki neden Bitcoin’e kıyasla daha fazla insan Ethereum’a ilgi gösteriyor? Cevabı oldukça açık: Ethereum, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarına ev sahipliği yapıyor.

Ethereum blockchain üzerindeki merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarına ait günlük işlem hacmi, geçtiğimiz ay tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dapp.com tarafından paylaşılan 2020 İkinci Çeyrek Dapp Piyasa Raporu, Ethereum üzerindeki aktif DApp kullanıcı sayısının ikinci çeyrekte %97 oranında artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.258.527’ye ulaştığını ortaya koydu. Bunun yanında, ETH DeFi DApp’lerin işlem hacmi haziran ayında 5,7 milyar dolara ulaşarak ağdaki tüm DApp hacminin yüzde 97’sinden fazlasını oluşturdu. Fakat bu sayılar açıkça, birden fazla adres kullanan kullanıcıları hesaba katmaz ve bu nedenle tamamen Ethereum’un kullanıcı tabanındaki büyümeyi yansıtmaz.

Ancak, Bitinfocharts verileri özel Ethereum adreslerinden gelen veya bu adreslere giden işlemleri izler. Aşağıda görüldüğü gibi, özel aktif Ethereum adresleri 1 Ocak’tan bu yana %160 artışla 208.392’den yazma sırasında 542.458’e yükseldi.

Bunun yanında, Bitcoin’in özel aktif adres sayısı aynı anda %42 arttı ve 1 Ocak’ta 585.047’den 10 Temmuz’a kadar 832.751’e yükseldi. Bu verilerin, Messari’nin verileriyle uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın