Aralık 16, 2019

Akıllı Mahkemelerde Blockchain Kullanımı

Çin’in akıllı mahkemeleri, milyonlarca yasal davaya karar vermek için blockchain ve yapay zeka (AI) dahil olmak üzere çeşitli yenilikçi teknolojileri kullanıyor.

5 Aralık’ta, Çin’in resmi Xinhua haber ajansı bir rapor yayınladı. Rapora göre bu yılın mart ayından ekim ayına kadar 3,1 milyondan fazla dava blockchain ve yapay zekaya bağlı akıllı internet mahkemeleri aracılığıyla çözülüyor. “Geleceğin mahkemeleri” olarak adlandırılan bu mahkemelerde vatandaşlar, fiziksel olarak bulunmak zorunda da değil.

Dünyanın ilk akıllı mahkemesi 2017 yılında Hangzhou şehrinde faaliyete geçmişti. Ardından Pekin ve Guangzhou kentlerinde kullanılmaya başlandı. Nisan ayında, Pekin’de Mahkeme başkanı Zhang Wen konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Yapay zekanın karar verme sürecindeki mevcut kullanımında, etkinlik doğruluktan önce tutuluyor. Adil bir karardan sorumlu olan, nihayetinde insan oluyor. Fakat yapay zekaların hakim koltuğunda oturacağı bir geleceğe doğru da adım adım ilerliyoruz.”

Edinilen bilgilere göre 1 milyondan fazla vatandaş ve 73.200 avukat şu anda söz konusu sisteme kayıt olmuş durumda. Blockchain teknolojisi görüldüğü üzere yaygınlığını artıyor. Söz konusu sistemin de yaygınlığının artması bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?