Adam Back: Kimse Satoshi’nin Kim Olduğunu Bilmiyor

Unchained podcast’in son bölümünde, Hashcash yaratıcısı ve Blockstream CEO’su Adam Back, Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinden kimsenin haberdar olmadığını iddia etti:

“Demek istediğim, kimse Satoshi’nin kim olduğunu veya bu fikri nasıl keşfettiğini bilmiyor.”

Back, Satoshi Nakamoto Olduğunu Reddediyor

Back, Bitcoin’i Ağustos 2008’de, kripto paranın ikonik white paper’ının gizemli yaratıcısı tarafından yayınlanmasından iki ay önce öğrendiğini öne sürdü. Back şu ifadeleri kullandı:

“Bunu Ağustos 2008’de öğrendim sanırım. Satoshi Nakamoto’dan bilinen özet ve Hashcash için doğru sitasyon soran bir e-posta aldım.”

Back, Bitcoin yaratıcısına, 1998’de cypherpunk Wei Dai tarafından yayınlanan elektronik nakit teklifi b-money gibi diğer makalelerden de birkaç sitasyon (kaynak gösterimi) gönderdiğini söyledi. Daha sonra, ilk Bitcoin işlemini gönderen bilgisayar bilimcisi Hal Finney’in deneyimlerini okurken Bitcoin ile tanıştığını belirtti.

Back, birçok kişinin Bitcoin’i icat ettiği şeklindeki popüler teorinin aksine, Satoshi’nin büyük olasılıkla tek bir kişi olduğunu düşünüyor.

Bu yılın başlarında Back, araştırmacı YouTube kanalı “Barely Social” tarafından yayınlanan bir videonun kripto topluluğunda dalgalar yaratmasının ardından olası bir Satoshi Nakamoto adayı olarak karşımıza çıkmıştı. Pek çok kanıta rağmen Back, Satoshi olduğunu şiddetle reddetti.

Bitcoin’in tarihi boyunca, yaratıcısı da en az kendi kadar popüler bir konu oldu. Görünüşe göre, böyle olmaya da devam edecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.