ABD’den Ripple Kararı Beklenirken İngiltere’den Açıklama Geldi! XRP Menkul Kıymet Mi?

Ripple, XRP’nin menkul kıymet olarak sınıflandırılması konusunda ABD’de bir dava ile karşı karşıya kalırken, İngiltere geçen hafta konuyla ilgili netlik sağladı. İngiltere hükümetinin İşletme ve Finans Bakanlığı HM Hazine (HM Treasury, the UK government’s Department for Business and Finance) tarafından 07 Ocak’ta yayınlanan bir rapora göre, XRP bir menkul kıymet token’ı değil.

İngiliz otoritesi, “Birleşik Krallık’ın kripto varlıklarına ve stablecoin’lere düzenleyici yaklaşımı” başlıklı belgede, kripto para birimlerinin dijital koleksiyon ticaretinden yeni projeler için sermaye artırmaya kadar çeşitli işlevlere hizmet ettiğini belirtiliyor. Rapor aynı zamanda uluslararası kabul görmüş bir sınıflandırma olmadığını da ekliyor.

2019’da Birleşik Krallık’ın finansal düzenleyicisi olan Finansal Davranış Otoritesi (FCA), bunlarla ilgili üç geniş token kategorisi tanımlayan “Kripto Varlıklar Rehberi” ni yayınlamıştı: E-para token’ları, menkul kıymet token’ları ve düzenlenmemiş token’lar. O dönemki açıklamaya göre menkul kıymet token’ları, belirli bir yatırıma benzer özelliklere sahip varlıklar. Ancak HM Hazine Müsteşarlığı’na göre XRP bu kategoriye girmiyor. Daha ziyade XRP, “yardımcı token’ları” ve “takas token’ları” olarak ikiye ayrılan “düzenlenmemiş token’lar” kategorisine ait. Güncel raporda konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Borsa token’ları: esas olarak bir değişim aracı olarak kullanılan tokenlar. Bu, Bitcoin, Ether ve XRP gibi yaygın olarak bilinen kripto varlıkları içerir.”

İyi İlişkiler

XRP topluluğunda, haberler büyük ölçüde yükseliş sinyali olarak değerlendirildi. Dahası, Birleşik Krallık Hazinesi’nin duruşu, Ripple’ın İngiltere ile iyi ilişkilerinin altını çiziyor. Örneğin, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Ekim ayında ABD’den bir göç durumunda Londra’nın İsviçre, Singapur, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte bir hedef olabileceğini ifade etti. Ayrıca Ripple, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ile de iyi bir ilişki sürdürüyor.

Temmuz 2017’de açıklandığı üzere BoE, Ripple’ın teknolojilerini yeni nesil gerçek zamanlı brüt yerleşim (RTGS) sistemi için test ediyordu. Kavram kanıtı (PoC) kapsamında merkez bankası, Ripple’ın çözümünün “sorunsuz ve küresel olarak birlikte çalışabilen RTGS sistemlerini etkinleştirmede umut vaat ettiğini” belirtti. Garlinghouse, 2018’deki Yahoo Finance “Tüm Piyasalar” konferansında BoE’nin “Ripple’ın ücretli müşterisi” olduğunu da doğruladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.