Mart 22, 2023

ABD’de Faiz Dilemması: Sıradaki Hamle Nasıl Olabilir?

Finans piyasası, iki hafta gibi kısa süre içerisinde beş bankanın çökmesiyle 2008’den bu yana en büyük krizlerinden birini yaşıyor. Sorumluluğu fiyatları yakalamak, istihdamı dengelemek ve finansal istikrarı korumak olan Fed Başkanı Jerome Powell manşetlerin müdavimi.

Başkan Powell’ın krizi ele almak için iki seçeneği var. Wall Street uzmanlarından bazıları faiz oranlarının dondurulmasını ya da düşürülmesini istiyor. Ancak bu tür hamleler piyasada daha fazla endişe yaratabilir. Bunun yerine 25 baz puanlık bir artış en iyi seçenek olarak masada durmaya devam ediyor.

Nitekim yaklaşan basın toplantısının Powell için de bir hayli zor geçmesi bekleniyor. Merakla beklenen faiz kararı ve gelecek faiz artışlarına ilişkin ipuçlarına ek olarak bankacılık kriziyle ilgili sorular gündemde olacak. Bu soruların sorulması oldukça normal olsa da gelecek cevaplar sektör tarafından yakından takip edilecektir.

Eğer “güvercinvari” bir yaklaşım sergiler ve Fed‘in sorunu çözeceğine dair piyasaya güvence verirse, piyasanın rahatlaması beklentiler dahilinde. Ancak daha şahin bir tutum takınırsa piyasa kaderine razı olabilir ve para basmanın uzun vadeli etkileri konusunda şüpheye düşebilir.

Başkan Powell 22 Mart tarihinde ne karar verirse versin, piyasada büyük para hareketleri yaşanacak. Finans piyasalarındaki hareketlilik nedeniyle Bitcoin fiyatının da etkilenmesi muhtemel.

Tesla CEO’su Elon Musk, faiz oranlarının 50 baz puan düşürmesi çağrısında bulundu. Musk’ın daha düşük faiz oranları çağrısı bazıları tarafından memnuniyetle karşılanırken, diğerleri böyle bir hareketin ekonomi üzerindeki potansiyel etkisinden endişe duyduğunu belirtti. Fed’in faiz oranlarına ilişkin kararı yatırımcılar tarafından yakından izleniyor ve finansal piyasalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabiliyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?