Temmuz 7, 2020

ABD’de Büyük Dolandırıcılık, Bitcoin’de İşin İçinde!


Son güncellenme : 07.07.2020 - 19:07

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Chicago merkezli iki şirketten en az 17.5 milyon dolar çaldığı iddia edilen bir grup Nijeryalı vatandaşın, yasadışı bir şekilde kazandıkları paranın bir kısmını Bitcoin‘de sakladıklarından şüpheleniyor.

Daily Post tarafından yayınlanan rapora göre, şüphelilerin tutuklanmadan önce kendilerine 435 milyon dolar kazandırabilecek bir “küresel ölçekte dolandırıcılık” planı yaptıkları iddia ediliyor.

“Mr. Woodbery” olarak da bilinen Olalekan Jakob Ponle’ın muhasebeci kılığına girerek iki şirkete karşı büyük çaplı bir kimlik avı planı düzenlediği iddia ediliyor. Bir şirketin bu şekilde 2.3 milyon dolar kaybettiği bildirilirken, başka bir şirketin çalışanları şüphelilere 15.2 milyon doların üzerinde para kaptırdı. Illinois Kuzey Bölgesi ABD Avukatı ve FBI Şikago bürosundan sorumlu özel bir ajanın yaptığı açıklamaya göre şüpheli, kurbanlara para gönderme talimatı verdi. Bu talimatları şirketin e-posta hesabı üzerinden gönderilen önceki meşru e-postalarla neredeyse aynı ancak sahte e-postalar üzerinden gönderdi. Açıklamanın devamında şunlar yer aldı:

“Ponle daha sonra kurbanlara dolandırıcılık gelirlerini Bitcoin’e dönüştürmelerini ve Ponle’ın sahip olduğu ve işlettiği sanal cüzdana göndermelerini emretti.”

Ponle ile birlikte diğer 10 şüpheli Birleşik Arap Emirlikleri’nde tutuklandı ve Chicago’da siber dolandırıcılık suçlamalarıyla yargılanacaklar. Raporda, siber dolandırıcılık planının yaklaşık Ocak-Eylül 2019 arasında gerçekleştirildiği belirtildi. Söz konusu çalıntı paraların 14 milyon dolar kadarının Bitcoin olarak saklandığı iddia ediliyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?