Eylül 13, 2023

ABD Tüfe Verileri Açıklandı: Rakamlar Beklentinin Üzerinde, Kripto Piyasası Nasıl Tepki Verdi?


ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun bugün açıkladığı Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri, ABD’de enflasyonun yıllık bazda %3,6 olan konsensüs tahminine kıyasla %3,7 oranında arttığını gösterdi. Son veriler enflasyonun iki ay üst üste yukarı doğru hareket ettiğini gösterdi. Özellikle, Temmuz ayında TÜFE bir önceki aydaki %3’lük seviyesinden %3,2’lik bir artışla Mart 2021’den bu yana en düşük hızına ulaştı.

Gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon yıllık bazda %4,3 ile beklentilere paralel artarken, bir önceki ayki %4,7 seviyesinden geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış bazda enflasyon, Temmuz ayındaki %0,2’lik artışın ardından Ağustos ayında %0,6 yükseldi.

Piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırma planlarına ilişkin gelecekteki tutumunu şekillendirmede kritik bir faktör olarak görüldüğü için TÜFE verilerinin açıklanmasını merakla bekliyordu. Özellikle, ABD Merkez Bankası bir önceki ay 25 baz puanlık bir faiz artırımı açıklamıştı. Birçok analist ABD Merkez Bankası’nın agresif yaklaşımını yeniden gözden geçirebileceğine inansa da yatırımcılar temkinli davranmaya devam etti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere JPMorgan, Goldman Sachs, Bloomberg, Morgan Stanley, RBC ve Wells Fargo TÜFE’nin %3,6 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyordu. Öte yandan, Visa ve CIBC gibi diğer Wall Street oyuncuları %3,5’lik bir artış beklerken, Barclays ve Citi bir önceki ay için TÜFE’de %3,7’lik bir artış öngörüyordu.

CME FedWatch Tool’a göre, Federal Rezerv’in 20 Eylül’de yapılması planlanan FOMC toplantısında bir duraklama ilan etme olasılığı %91 idi. Ayrıca, Wall Street analistleri de yıl sonuna kadar bir faiz artırımı olasılığını değerlendirdi. Özellikle, TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından ABD dolar endeksi (DXY) %0,07’lik bir artış yaşayarak 104,79 seviyesine yükseldi.

TÜFE Açıklamasından Sonra Bitcoin ve Ethereum Nasıl Gidiyor?

Kripto piyasası oldukça değişken ve herhangi bir makroekonomik olay piyasadaki ivmeyi potansiyel olarak değiştirebilir. Segmentteki inişli çıkışlı senaryonun ortasında yatırımcılar, genel kripto piyasasının sağlığına ilişkin ipuçları için iki büyük kripto olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) performansını da takip ediyordu.

Açıklamadan kısa bir süre sonra Bitcoin fiyatı son 24 saatte %0,22 düşüşle 26.172,83 dolara geriledi. Piyasa değeri %0,22 artışla 509,89 milyar doların üzerine çıktı. Bununla birlikte, piyasa uzmanları, Fed’in faiz artırma planlarıyla güvercin olmaya karar vermesi halinde, BTC’nin yakın gelecekte önemli kazanımlara tanık olabileceğini tahmin ediyor.

Bu arada, Ethereum fiyatı geçtiğimiz gün %0,58 düştü ve 1.597,34 dolardan işlem gördü. Piyasa değeri ise %0,60 düşüşle 192,01 milyar dolar seviyesine geriledi. Özellikle, kripto piyasasındaki Korku ve Açgözlülük Endeksi 34 seviyesini göstererek piyasada “korku” durumunun hakim olduğunu ortaya koydu.

Kaynak : CoinGape

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?