Şubat 14, 2023

ABD TÜFE Verileri Açıklandı: Kripto Paralar Ne Tepki Verdi?

ABD TÜFE verileri beklenenden daha yüksek geldi. Verilerin açıklanmasıyla birlikte kripto para piyasası da olumsuz bir tepki verdi. Ancak volatilite nedeniyle sonuçlar sık sık değişiyor. İşte gelen detaylar.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Ocak ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayınladı. Beklentiler verilerde bir yumuşama yönünde olsa %6,2’lik beklentinin biraz üzerinde %6,4 olarak geldi. Bu da faiz oranlarının düşüşüyle ilgili soru işaretlerini arttırdı.

Bununla birlikte, olumlu bir not olarak, enflasyondaki son düşüş, piyasa beklentisini kaçırmasına rağmen, üst üste yedinci ay için böyle bir düşüşe işaret ediyor. Yapılan açıklamada, kentsel tüketiciler için TÜFE’nin Ocak ayında mevsimsellikten arındırılmış bazda yüzde 0,5 arttığı belirtildi. Bu, Aralık ayında aynı gösterge için yüzde 0,1’lik bir artışa kıyasla önemli bir yükseliş.

ABD TÜFE Verisi Beklenenin Üstünde

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Ocak ayı enflasyon beklentisi %6,2 olsa da gelen veriler %6,4 olarak kaydedildi. Çekirdek TÜFE ise %5,5’lik beklentiye kıyasla %5,6 olarak geldi. Veriler şu anda 102,95 seviyesinde bulunan ABD Dolar Endeksi’nde (DXY) hafif bir yükselişe yol açtı.

Ancak son enflasyon rakamları, ekonominin son aylarda tanık olduğu yüksek enflasyon bağlamında memnuniyet verici bir eğilimdir. Fed’in enflasyonu %2’nin altına düşürme nihai hedefiyle birlikte, piyasa para politikasında daha fazla sıkılaşma bekleyecektir.

Oynaklık kısa vadede zarar verici olsa da uzun vadede daha umut verici görünüyor. Trader’lar, Fed’in enflasyonu kontrol etme odaklı yaklaşımı ise şu an için olumsuz tepti. Bitcoin fiyatı ise anlık olarak düşüş kaydettikten kısa bir süre sonra hareketlendi ve yükseldi.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?