Mart 10, 2023

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıkladı: Kripto Paralar Ne Tepki Verdi?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun tarım dışı istihdam verileri, Amerika Birleşik Devletleri’nin Şubat ayı boyunca 311.000 iş eklediği ortaya koydu. Bu rakam, Ocak ayında daha önce bildirilen 517.000 istihdamdan daha düşük olmasına rağmen, ekonomistlerin beklentisi 225.000’den daha fazla. Rapor edilen işsizlik oranı Mayıs 1969’dan bu yana en düşük seviye olan %3.6’ya yükseldiğini ortaya koydu.

Durgunluk Riski Ne Durumda?

Ülke çapındaki büyük işten çıkarma hamlelerine rağmen, işsizlik oranı şaşırtıcı bir şekilde düştü. Ocak ayında işgücü piyasasına beklenenden daha fazla iş eklendi. Bu değişiklikler, ABD ekonomisinin yakın zamanda yavaşlamayacağına ve ABD Senatosu’ndaki son Fed Başkanı ifadesinin ardından artan 50 baz puanlık faiz artırımı spekülasyonunun aksine, Federal Rezerv’in 25 baz puanlık faiz artırımına devam edebileceğine dair tahminleri arttırdı.

Kripto Piyasası Ne Tepki Verdi?

Tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasıyla sektörler genelinde piyasalar önemli bir fiyat artışı kaydetti. Duyuru, Bitcoin (BTC) fiyatında kısa süreli bir artışı tetikledi ve önceki 24 saat boyunca %7,42’lik bir düşüşün aksine, son 30 dakika içinde %1,13’lük bir artışla sonuçlandı. Bu yazının yazıldığı sırada BTC 20.037 dolardan işlem görüyordu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Ethereum fiyatı ise 1.407 dolar civarında yer alıyor ve son 24 saatte %8’den fazla değer kaybetti. Verilerin açıklanması ise ETH fiyatında hızlı bir tepki yarattı. Öte yandan XRP, BNB ve DOGE gibi önde gelen altcoin’ler de olumlu tepki verdi.

Ayrıca, ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri, istihdam verilerinin açıklanmasının ardından dalgalı işlemlerde yeşile döndü. S&P500, Dow Jones ve Nasdaq 100 vadeli işlemlerini içeren başlıca endeksler pozitif ivme kaydetti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?