Mayıs 16, 2024

ABD Merkezli İşlem Borsasından Bitcoin için Dev Hamle: İşlemler Çok Yakında Başlıyor


Financial Times tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Chicago merkezli vadeli işlemler borsası CME Group, artan talep nedeniyle Bitcoin spot ticaretini başlatma yolunda ilerliyor.

Ne zaman kullanıma sunulacağı henüz kesinleşmediği için bu planın detayları belirsizliğini koruyor. CME Group, kripto piyasasında uzun süredir önemli bir rol oynamaktadır. İlk olarak Aralık 2017’de, Bitcoin vadeli işlemlerini başlatarak boğa koşusunun zirvesine denk gelen bir harekette bulundu. Ardından, Mayıs 2021’de mikro Bitcoin vadeli işlemlerini başlatarak daha küçük boyutlu vadeli işlem sözleşmelerine yönelik talebe yanıt verdi.

CoinGlass tarafından sağlanan verilere göre, CME şu anda 9 milyar dolar ile Bitcoin vadeli işlem açık faizi söz konusu olduğunda lider durumda. Binance, OKX ve BitMEX gibi büyük kripto yerel oyuncularının önünde yer alıyor.

CME, 2020’nin başlarında vadeli işlem sözleşmelerinde BTC opsiyonlarını da başlattı. CME, opsiyon değeri açısından Deribit’in önemli ölçüde gerisinde kalarak ikinci sırada yer alıyor. Spot ticarete yönelik artan talep, bu yılın başlarında birkaç spot ETF’nin piyasaya sürülmesinin ardından geldi. En son verilere göre, spot Bitcoin ETF’leri Çarşamba günü 303 milyon dolar değerinde giriş çekmeyi başardı.

Kaynak : U.Today

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?