Aralık 3, 2022

Beklenti Tutmadı: ABD, Kripto Paraların Düşüşünü Tetikleyebilir!

ABD, Kasım 2022 dönemine ait ‘istihdam verilerini’ açıkladı. Federal Rezerv üst üste altı kez faiz arttırımı yaptı. Ancak güçlü bir işgücü verileri beklentilerin üzerinde arttı. Bu gelişme kripto paraları görece olumsuz etkiledi.

Tarım dışı istihdam 263.000 artarak Dow Jones’un 200.000’lik tahminini aşarken, işsizlik oranı %3,7 ile beklentileri karşıladı.

FED, Faiz Artışlarına Devam Edecek mi?

İstihdamdaki artış Ekim 2022’de revize edilen 284.000 kişilik artışın biraz altında gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlar %0,3’lük tahminlere kıyasla %0,6 arttı.

ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi, her ayın ilk Cuma günü TSİ 16:30’da İstihdam Durumu raporunun bir parçası olarak tarım dışı istihdam ve ortalama saatlik kazançları da yayınlıyor.

Artan istihdam oranı ve ücretler, genelde sağlıklı bir ekonomiye işaret etmekte. Buna karşın enflasyonun varlığı, çok hızlı artan ücretleri de daha keskin hale getiriyor. FED bu sorunlara karşı faiz arttırımını tercih ediyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Seema Shah, yaklaşık 375 baz puanlık artışa rağmen 263.000 istihdam eklenmesinin önemini belirtti. Shah, işgücü piyasasındaki bu hareketlilik, faiz artışlarının devam etmesi anlamına gelecek yorumu yaptı.

Faiz oranlarının artışı ekonomik genişletmeyi azaltmaya yardımcı olur. Buna karşın sert faiz artışları istihdamı etkileyerek ekonomiyi bir durgunluğu da tetikleme ihtimaline sahip. Durgunluk korkuları ise riskli varlıkların fiyatında bir satış baskısını tetikler ve ayı piyasasını ortaya çıkarır.

Bitcoin FED faiz kararı

Enflasyondan korunma aracı olarak bilinen altın ise Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Yılın başında ons başına 1800 dolar olan altın, fiyatını korumayı başardı. Bitcoin ise aynı dönemde %63 değer kaybetti.

Kripto Para Piyasası Gelen Verilerden Etkilenebilir

Beklenenden yüksek çıkan Kasım 2022 tarım dışı istihdam rakamı, Ekim 2022’de revize edilen 284.000 yeni istihdam artışının ardından Nisan 2021’den bu yana görülen en düşük istihdam artışını temsil ediyor.

Bitcoin grafik analizi

Tarım dışı istihdamdaki en önemli artışlar Şubat 2022 ve Temmuz 2022 istihdam raporlarında kaydedildi. Şubat 2022 raporu, tarım dışı istihdamın Ocak 2022’de 714.000 arttığını ortaya koyarak Fed’in Mart ayında 25 baz puanlık bir artışını tetikledi.

Takip eden dört rapor işgücü piyasasında bir soğumaya işaret etmiş, ardından Haziran 2022’de Fed’in 2022’deki ilk 75 baz puanlık artışını yapmasıyla yeniden toparlanmayla sonuçlandı.

Fed Başkanı Jerome Powell 30 Kasım’da bir sonraki Fed toplantısında daha az agresif faiz artışlarına işaret etti. Ancak birçok analist %0,75’lik son dört artıştan ciddi bir düşüş beklemiyor.

Fed’in Aralık 2022 ortasındaki bir sonraki Federal Açık Piyasalar Komitesi toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırarak federal fon oranını %4 seviyesinin üzerine çıkaracağını tahmin ediyorlar.

Analistlerin tahminlerinin doğru çıkması halinde Fed toplantısı muhtemelen hem kriptolarda hem de hisse senetlerinde bir ralliye yol açacaktır.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?