Mayıs 25, 2021

ABD Kongre Üyesi, Kongrenin Kripto Yasal Düzenlemeye Hazır Olmadığını Söyledi


Son haftalarda kripto para piyasalarındaki inanılmaz volatilite sonucunda kanun koyucular da herkes gibi fiyat hareketlerini yakından izliyor. Ancak bir kongre üyesine göre kanun koyucuların bu konu hakkında yakın zamanda harekete geçmesi olası değil.

ABD Kongre Üyesi Jim Himes, Yahoo Finance ile yaptığı Cuma günkü röportajında meclis üyeleri arasında kripto para birimlerinin derinlemesine anlaşılmamasını gerekçe göstererek Kongre’nin yakın zamanda kripto para birimi yasal düzenleme çıkarmaya hazır olmadığını söylüyor.

Temsilci Jim Himes (D., Conn.); Kongre’nin yakın zamanda harekete geçmeye hazır olmadığını söyledi: “Meslektaşlarımın çoğu kripto para birimleri, ne yapabilecekleri, tehlikelerin neler olduğu konusunda derin bir bilgiye sahip değil. Kongre bunun için çok fazla zaman harcamadı” ve ekledi:

“Öyleyse, iyi ya da kötü, yakın zamanda Birleşik Devletler Kongresi’nden yasa çıkarılmayacak. Ancak bununla birlikte, meslektaşlarım durumun giderek daha fazla farkına varmaya başladı.”

Himes’ın politikacılar hakkındaki varsayımı doğru çıksa bile, analistler yakın gelecekte diğer hükümet kontrolü türlerinden endişe duyuyorlar. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde FED’in dijital bir para birimi çıkararak alanla daha fazla ilgilenebileceğini öne sürmüştü.

Deutsche Bank analisti Marion LaBoure da yakın tarihli bir araştırma notunda kripto alanındaki düzenlemelerle ilgili yorumda bulundu:

“2021’in ikinci kısmı ve 2022’nin başı, dünyadaki kripto para birimleri için bir dönüm noktası olabilir. Düzenleyicilerin gündemlerinde anahtar öncelik olarak kripto para birimleri var.”

Kripto Yasal Düzenlemesi Yakın Zamanda Gelmesi Olası Değil

Himes, birçok milletvekilinin hala kripto para biriminin iyi bir şey olup olmadığını sorgulama aşamasında olduğunu söylüyor. Himes, meslektaşlarının kendisine “Aslında ne yapıyor? Hangi sorunu çözüyor?” tarzı sorular yönelttiğini söyledi.

“Size sadece Kongrede, insanların; ‘Bana tekrar anlatır mısınız, kripto para biriminin nesi iyi?’ diye sorduğu türden genel bir atmosfer olduğunu söylüyorum.”

“Beni yanlış anlamayın, bunu konuşulması demek onu yasaklamak için bir girişim olacağı anlamına gelmez, sadece önümüzdeki yıllarda düzenleme yolları, nasıl vergilendirileceği vb. gibi çok sayıda tartışma olacak.”

Himes, şu an için kripto para birimi volatilitesine verilecek yasal yanıtın, Kongre oturumlarına yol açan ancak çok az somut eylemle sonuçlanan GameStop spekülasyonuna verilen yanıta benzer olabileceğini düşünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?