Şubat 3, 2023

ABD İstihdam Verileri Paylaşıldı: Kripto Piyasası Kırmızıya Büründü!

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, “tarım dışı istihdam” verilerini yayınladı. Veriler, ABD’de Ocak ayı için 517.000 istihdam eklediğini ortaya koydu.

Bu sayı Aralık ayında bildirilen 223.000 istihdamdan daha yüksek olmakla birlikte, ekonomistlerin beklentisi olan 187.000’in çok üzerinde. İşsizlik oranı %3,4 olarak açıklandı. Bu da Mayıs 1969’dan bu yana en düşük işsizlik seviyesini temsil ediyor.

ABD çapında yaşanan işten çıkarmalara rağmen işsizlik oranının düşmesi dikkat çekti. Buna ek olarak Ocak ayında beklenenden daha fazla artış kaydedildi. Yaşanan gelişmeler ise Federal Rezerv’in enflasyonu dizginlemek için yürüttüğü agresif kampanyadan vazgeçmesine yetecek kadar yavaşlamıyor olabileceğine dair tahminleri arttırdı.

ABD istihdam verileri

Bu veriler ise büyük ölçüde birçok sektördeki büyümeden dolayı beklenenin üzerinde geldi. Eğlence ve konaklama sektörü 128.000 kişilik istihdam artışıyla diğer tüm sektörler arasında başı çekti. Profesyonel ve ticari hizmetler (82.000), devlet (74.000) ve sağlık hizmetleri (58.000) diğer büyük kazanç sağlayan sektörler oldu. Ayrıca, ortalama saatlik kazançlardaki büyümenin %0,3 ile tahminlere paralel olması nedeniyle bu ayki ücret artışının önemli ölçüde yüksek olduğu bildirildi.

Kripto Piyasası ABD Cephesinden Gelen Veriye Ne Tepki Verdi?

İşsizlik haberlerinin açıklanmasını takiben Bitcoin (BTC) fiyatı değişmeyerek 23,353 dolarda kaldı. Ancak genel olarak piyasa hafif bir gerileme kaydetti. Bu, son yedi gün içinde %2’lik bir sıçramanın aksine, son 1 saat içinde %0,61’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın FOMC sonrası basın toplantısında “dezenflasyonist sürecin başladığını” açıklamasının ardından hem hisse senetleri hem de kripto para piyasaları bu hafta başında yükselişe geçti. Ancak bu sabah açıklanan güçlü istihdam rakamları, yatırımcıların Fed’in faiz artırımlarını erteleyeceği ya da ABD’nin istihdam durumunun önemli ölçüde kötüleşmesi halinde 2023’ün ilerleyen dönemlerinde faiz indirimini değerlendirebileceği yönündeki umutlarını yıkabilir.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?