Eylül 28, 2023

ABD Hükümetinin Kapanması Bitcoin Boğa Rallisini Tetikleyebilir


ABD hükümetinin 1 Ekim 2023’ten itibaren kapanması halinde Bitcoin önemli bir fiyat artışını tetikleyebilir. Bu öngörü, BTC’nin finansal belirsizlik dönemlerinde bir ralli yaşadığı tarihsel örneklere dayanmaktadır.

Bitcoin fiyatı ile Federal Rezerv’in kararları arasındaki bağlantı genelde kabul edilen bir detay. Yine de, ABD hükümetinin kapanması ve bankacılık krizleri sırasında sürekli olarak yükselişle sonuçlanmıştır. Buna ek olarak, kripto para uzmanları, BTC’nin 30.000 dolar seviyesini aşmayı başarması halinde, trader’lar arasında psikolojik bir artışı tetikleyebileceğini düşünüyor. Bu artış, ABD hükümetinin kapanmasıyla ortaya çıkan korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) bulutuna bağlanabilir.

2023 yılının başlarında Bitcoin, Silicon Valley Bank gibi etkili kurumlardaki banka işlemlerinin tetiklediği bölgesel bankacılık krizi nedeniyle fiyatında bir artış gördü. Benzer şekilde, potansiyel bir ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin endişeler BTC’nin fiyatında yukarı yönlü harekete yol açtı. Bu arada Bloomberg uzmanları, bunun ABD bankacılık sektörü için felaket olabileceğini öne sürüyor.

FRNT Financial’ın kurucu ortağı Stephane Ouellette, Bitcoin rallisinin potansiyel bankacılık kargaşasına karşı bir koruma görevi görebileceğini düşünüyor. Özellikle bu görüş, enflasyon ve yüksek faiz oranları nedeniyle bankacılık sektörüne yönelik önemli risklerin altını çizen ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı Martin Gruenberg’in son yorumlarıyla örtüşüyor.

Varlık yönetim firması araştırma müdürü James Butterfill de bu düşünceyi destekleyerek, Bitcoin fiyatlarındaki artışa katkıda bulunan önceki bir borç tavanı çıkmazına dikkat çekti.

Bu senaryo, bu yılın başlarında yaşanan ve Bitcoin fiyatlarını destekleyen borç tavanı çıkmazına benziyor.

Hükümetin kapanması bir Bitcoin rallisini tetikleyebilirken, kripto işletmeleri için likidite zorluklarına da yol açabilir. Buna ek olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum vadeli işlem ETF’lerinin onaylanmasını değerlendirirken çok önemli bir zamanda personel sayısını azaltabilir. Valkyrie Bitcoin ve Ether ETF’lerinin lansmanının, SEC’in potansiyel bir kapanma beklentisiyle acil durum planları nedeniyle hızlandırılabileceği yönünde spekülasyonlar var.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?