ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen, Kripto Paralar Hakkında Konuştu!

Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin potansiyel faydalar sunduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası eski başkanı ve Joe Biden’in ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, kripto para birimleri konusundaki duruşunu değiştirdi ve Bitcoin ile diğer kripto para varlıklarının küresel işlemleri iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Senato Finans Komitesi tarafından yayınlanan son sözlerine göre, dijital para birimleri finansal sistemin verimliliğini artırabilir.

Yellen, yasal faaliyetler için kripto para varlıklarının kullanılmasını teşvik etmeyi planlıyor. Merkez Bankası eski başkanının son yorumları, geçmişte Bitcoin’i ve dijital paraları kara para aklama ve terör finansmanına potansiyel katılımları nedeniyle eleştirdiği için sürpriz oldu. Bu ayın başlarında Yellen, kripto para birimlerinin yasadışı faaliyetlerde kullanıldığından bahsetmişti. yellen’in güncel yorumu ise şu şekilde:

“Kripto paraların finansal sistemin verimliliğini artırma konusunda sahip oldukları potansiyeli dikkate almamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Kripto paraların kötü niyetli ve yasadışı faaliyetlerini sınırlarken, meşru faaliyetler için kullanımlarını nasıl teşvik edeceğimizi yakından incelemeliyiz. Federal Rezerv Kurulu ve SEC ile birlikte kripto paralar ve diğer fintech yenilikleri için etkili bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın bir şekilde çalışmayı planlıyorum.”

Yellen, dijital para birimlerinin potansiyel faydalarının yanı sıra kripto işlemleriyle ilgili risklere de dikkat çekti. Kripto para birimlerinin yasadışı kullanımının ABD için ulusal güvenlik endişelerine neden olabileceğini söyledi. Yellen, Bitcoin ve diğer kripto varlıkları için etkili bir düzenleyici çerçeve hazırlamak için ülkedeki düzenleyici otoritelerle birlikte çalışmayı hedefliyor.

Yellen’in eleştirel yorumları “kripto paralara vergi mi geliyor?” sorusunu gündeme getirdi. Bununla da sınırlı kalmadı ve Bitcoin’in son düşüşü Yellen’in yorumlarıyla ilişkilendirildi. Bazı analistlere göre Yellen’in açıklamaları BTC fiyatında düşüşüne sebep oldu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.