Şubat 23, 2023

ABD FED’ten Yeni Kripto Uyarısı: Dikkatli Olun!


ABD Merkez Bankası, ülke genelindeki bankaları kripto para piyasasındaki istikrarsızlık ve kitlesel satış olaylarına bağlı likidite riskleri nedeniyle uyardı.

Uyarı, ABD Merkez Bankası, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetçisi Ofisi’nin ortak açıklamasına bağlı olarak yapıldı. Kripto varlıklarla ilgili risklere dikkat çeken Fed, bankalara bu tür riskleri yönetmek için bazı etkili uygulamalar tavsiye etti. Açıklamanın ülkenin düzenleyici kurumlarının kripto yerel işletmelere karşı düzenleyici çerçeveyi sıkılaştırmaya devam ettiği bir zamanda gelmesi dikkat çekti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kısa süre önce çeşitli sektörlerdeki şirketler tarafından varlıkların saklanmasını düzenleyen kurallarda değişiklik yapılmasını önermişti. Bu, borsalar gibi kripto şirketlerine daha katı kurallara uymalarını ve bağımsız denetçilerden daha fazla denetim kanıtı sağlamalarına neden olacak.

Fed’den Kripto Açıklaması

Açıklamada, bankacılık kurumları için kripto para birimleriyle ilişkili iki tür risk ele alındı. Bunlardan ilki, kripto varlıkla ilgili bir kuruluş yani kripto borsası tarafından müşterileri adına yatırılan mevduatlarla ilişkili risktir. İkinci risk ise stabilcoin ile ilgili rezervleri oluşturan mevduatlarla bağlantılıdır. Ortak bildiride, likidite risklerini aktif olarak izlemek için bazı ‘etkin risk yönetimi uygulamaları’ tavsiye edildi. Merkez bankası, bankaları kripto ile ilgili mevduatların piyasadaki öngörülemeyen dalgalanmalara duyarlı olma ihtimali konusunda uyardı.

Mevduatların istikrarı, örneğin stres dönemlerinden, piyasa oynaklığından ve kripto varlık sektöründeki ilgili kırılganlıklardan etkilenebilir; bu kırılganlıklar kripto varlıkla ilgili kuruluşa özgü olabilir veya olmayabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?