Ekim 13, 2022

ABD Enflasyonu Açıkladı: Kripto Piyasası Ne Tepki Verdi?


ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Eylül ayında yıllık bazda %8,2, aylık bazda ise %0,4 artarak, beklentilerin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Enflasyon daha önce %9,1 seviyesinde yer alsa da beklentiler daha düşük bir değerdi.

Enflasyon son üç aydır belirli bir seviyede kontrol edilmiş olsa da istenen seviyelere henüz gerileyemedi. Hazıran ayındaki %9,1’lik enflasyon iu an %8,2 seviyelerde yer alıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Çalışma İstatistikleri Bürosu bugün yaptığı açıklamada en son Tüketici Fiyat Endeksi raporunu yayınlayarak enflasyonun Eylül ayında 10 baz puan düştüğünü ortaya koydu.

Ekonomistlerin beklentisi ise %8,1 oranda yer alıyordu ancak gelen veriler tatmin edici olmadı. Aylık bazda artış %0,4 seviyesinde kaldı.

FED‘in para politikalarındaki sıkıştırma işe yaramaya başlasa da istenen etki henüz gelmedi. Bu nedenle faiz arttırımı devam edebilir ve bu durum emtialar ve kripto paralar başta olmak üzere risk varlıklarına zarar verebilir.

kripto para piyasası, ABD TÜFE

Kripto para piyasası veriler açıklanmadan önce belrili bir düşüş kaydetmişti. Verilerin açıklanması ise işleri daha fazla kızıştırabilir ve düşüşü genişletebilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?