Şubat 23, 2022

ABD Enflasyon Verileri Bitcoin (BTC) için Yeni Bir Test Sunabilir!

Kripto piyasaları hali hazırda Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin baskısını zaman zaman hissetmeye devam ederken, bu hafta ABD cephesinden gelecek enflasyon verileri yeni bir belirsizlik ortamı yaratabilir. Ocak ayı “kişisel tüketim harcamaları endeksi (PCE)” önümüzdeki Cuma günü açıklanacak. Verilerin piyasaları etkileme olasılığını arttıran şey ise Federal Rezerv’in tercih edilen enflasyon göstergesi olması olarak yorumlanıyor.

Duyarlılığın “aşırı korku”ya işaret etmesiyle birlikte, güçlü bir enflasyon verisi, Rusya-Ukrayna gerilimlerinin kaynamaya başladığı piyasaları daha da tedirgin edebilir.

Yükselen enflasyon aynı zamanda Fed’in faiz oranlarını yükseltmesi için daha fazla alan yaratacaktır, bu da piyasalardaki likiditeyi azaltacak ve hisse senetleri ve kripto paralar gibi risk odaklı varlıklara yatırımı azaltacaktır.

Kripto Piyasaları, Hisse Senedi Piyasalarıyla Uyumlu Hareket Ediyor

2021 yılına kadar kriptolara kurumsal ilgi arttıkça, piyasa hisse senetlerine, özellikle de teknoloji hisselerine göre daha fazla işlem görmeye başladı. Örneğin, Bitcoin (BTC), teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksindeki yaklaşık %16’lık düşüşe kıyasla bu yıl yaklaşık %18 düştü.

10 Şubat’ta, beklenenden daha güçlü bir ABD tüketici fiyat verisi, kripto piyasası kapitalizasyonunun otuz dakika içinde yaklaşık 80 milyar dolar düşmesine neden oldu. Ardından piyasa, sonraki iki gün içinde kayıplarını ikiye katladı.

Yaşanan son oynaklık, kriptoya, özellikle de Bitcoin’e, enflasyona karşı potansiyel bir koruma statüsüne mal oldu.

Bu Hafta Enflasyon Riski Bulunuyor mu?

Yahoo Finans’ın Bloomberg verilerine dayandırdığı haberine göre, PCE endeksinin Ocak ayında yaklaşık 40 yılın en hızlı artışı olan %6 oranında büyümesi bekleniyor. Beklenenden daha güçlü bir okuma muhtemelen piyasaları sallayabilir.

Kripto piyasası, bu ay Rusya’daki endişeler nedeniyle 100 milyar dolardan fazla kaybetti. Şu anda bir toparlanmanın erken belirtilerini gösteriyor olsa da, daha fazla şoka karşı hala savunmasız durumda.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.