ABD Başkanlık Seçimi Sonrasında, Bitcoin Fiyatını Aşağı Çekebilecek 2 Önemli Sebep!

Bitcoin, fiyatı sadece üç gün içinde ikinci kez 14.000 dolar’a ulaştığı için Salı günü bir gecede ralli yaptı. Önde gelen gemisi kripto para biriminin son kazançları, ABD başkanını seçmek için devam eden oylama turunun ortasında geldi.

14.081 dolar’a yakın bir satış, fiyatlarını 13.756 dolar’a kadar düşürdü. Düşüş, Donald Trump’ın, Biden için yumuşak bir zaferi geçersiz kılmasıyla aynı zamana denk geldi. Cumhuriyetçi aday, Teksas, Ohio ve Florida gibi merkezi seçim eyaletlerini kazandı ve Demokrat rakibini geride bırakmaya önemli ölçüde yaklaştı.

Bu yazının yazıldığı sırada,Biden, Trump’a 225-213 delege sayısıyla liderlik ediyor. Bir sonraki ABD başkanı olmak için 270 seçim kurulu oyuna ihtiyaç var.

Seçimle ilgili belirsizlik artarken, Bitcoin bir sonraki hareketini belirlemede daha temkinli görünüyor. Uzun vadeli yükseliş görünümünün aksine, önümüzdeki seanslarda kripto para birimini daha aşağıya çekebilecek 2 önemli neden var. Haberimizde bu 2 sebebe yer vereceğiz.

Rekabetçi Seçim ve Bitcoin

Mevcut ABD başkanı, kaybetmesi durumunda seçime itiraz etme olasılığını göz ardı etmedi. Daha önce ‘postayla oylamayı’ benimseyen eyaletlerdeki oy sahtekarlığıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, sosyal huzursuzluğa yol açabilir. Ayrıca, Bitcoin boğalarının bir sonraki fiyat artışının anahtarı olarak gördüğü bir yardım olan ikinci korona virüs teşvik paketi daha da geciktirecektir.

Brett Steenbarger’a göre, tartışmalı bir seçim, S&P 500 ile artan korelasyonu nedeniyle Bitcoin’i daha düşük seviyelere gönderebilir. Yaptığı açıklamada, “ABD seçim sonuçlarına en son 2000 yılında itiraz edildi. Seçimler ile yıl sonu arasında S&P 500 %7.8 düştü” ifadelerini kullandı ve ekledi:

“Bir borsa satışı, bitcoin gibi spekülatif yatırımlara sızabilir. Çok fazla kaldıraçlı uzun vadeli işlemler tasfiye edilebilir ve Mart ayındaki gibi benzer bir çöküşe yol açabilir.”

Biden’ın Vergi Planı

Borsa, net bir Biden galibiyetinden sonra bile Bitcoin’i etkilemeye devam edebilir. Yatırımcılar, Demokrat’ın varlıklı şirketler için vergi planının (yüzde 23.8’den yüzde 39.6’ya) borsa için değişken olacağından korkuyor. Tüccarlar kayıplarını telafi etmek için kripto para birimini sattıkça bu, Wall Street’te bir satışa neden olabilir ve Bitcoin piyasasına düşüş riski taşıyabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.