Ağustos 15, 2020

ABD Adalet Bakanlığı, Üç Terörist Grubuna Ait Milyonlarca Kripto Para Ele Geçirdi!


ABD federal yetkilileri, terörizm faaliyetlerini finanse etmek amacıyla toplanan milyonlarca dolar değerinde kripto para birimine el koydu. Şimdiye kadar bu sebeple, böylesine fazla miktar da paraya el konulmamıştı.

Perşembe günü, ABD Adalet Bakanlığı, Hamas’ın askeri kanadı olan IŞİD, El Kaide ve El-Kassam Tugaylarının faaliyetlerini finanse etmeyi amaçlayan 2 milyon dolarlık kripto para ele geçirdiğini duyurdu. Federal yetkililer ayrıca tamamı terör örgütleriyle ilgili 300’den fazla kripto para birimi hesabına, dört web sitesine ve dört Facebook sayfasına el koydu. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu üç terör finansmanı kampanyasının tümü, dünyanın dört bir yanından kripto para birimi bağışlarının toplanması da dahil olmak üzere gelişmiş siber araçlara dayanıyordu. Eylem, farklı terörist grupların terör finansmanı faaliyetlerini benzer şekilde siber çağa nasıl adapte ettiklerini gösteriyor. Her grup dikkat çekmek ve terör kampanyaları için para toplamak amacıyla kripto para birimi ve sosyal medyayı kullandı.”

Bakanlık, Hamas’a bağlı El Kassam Tugayları’nın 2019 yılının başlarında sosyal medya sayfasında para toplamak için Bitcoin bağışı çağrısı yaptığını söyledi. Daha sonra bu çağrının çeşitli internet sitelerine de taşındığı bildirildi. Terör örgütü, her nr kadar internet sitelerinde Bitcoin bağışlarının izlenemez olduğunu iddia etse de, işler planladıkları gibi gitmedi. Bakanlık, bu gibi bağışların anonim olmadığını belirterek El Kassam Tugayları’nın hesaplarına para gönderen ve buradan para alan kripto para hesaplarını izlenerek ele geçirdi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, ele geçirilen fonların büyük olasılıkla silahlar ve teröristlerin eğitimi için kullanılacağını söylediler. Ayrıca grupların hem açık bir şekilde bağış istediğini hem de bilmeden katkıda bulunmaları için insanları aldatmaya çalıştıklarını söylediler. Örneğin, IŞİD’in Şubat ayında COVID-19 salgınının başlangıcında kişisel koruyucu ekipman sattığını iddia eden bir web sitesi kurduğu iddia ediliyor.

ABD’nin Columbia Bölgesi Başsavcılığı tarafından yakın zamanda açılan suçlamalarda, iki Türk vatandaşı Mehmet A. ve Husamettin K.’nın benzer bağış toplama programlarında kara para aklayıcı olarak hareket ettikleri iddiasıyla suçlandığı da ortaya çıktı.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?