Aralık 3, 2022

Avrupa Birliği Kripto Düzenlemelerini Oylamaya Hazırlanıyor!


Son güncellenme : 04.12.2022 - 00:56

Avrupa Parlamentosu üyeleri kısa süre içerisinde MiCA olarak da bilinen ‘kripto varlıklara ilişkin düzenlemeyi’ kabul etmeye hazırlanıyor. Parlamento’nun düşünce kuruluna göre, öngörülen düzenlemelerin “mevcut AB mevzuatı kapsamında olmayan kripto varlıklar için yasal kesinlik” sağlaması bekleniyor.

Kripto danışmanı olan Paulius Vaitkevisius, söz konusu düzenlemelerin sektöre büyük yarar sağlayabileceğine inanıyor.

AB, Kripto Varlıklar için Düzenleme Getirmeye Hazırlanıyor

Avrupa Parlamentosu, 30 Haziran’da ön anlaşmayla MiCA düzenlemesini sonuçlandırmıştı. Bu düzenlemeler ise çok yakında kabul edilerek yürürlüğe girecek. Oylamalar, yasama organının genel kurul oturumunda gerçekleştirilecek. Yetkililere göre MiCA ile Avrupa Birliği’nin tamamına ‘uyumlu’ bir kripto kuralları olacak.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere 29 Kasım’da yayınlanan bir açıklamaya göre uyumlaştırılmış kripto kurallarının “mevcut AB mevzuatı kapsamında olmayan kripto varlıklar için yasal kesinlik” sağlaması mümkün olacak. Açıklamada AP ayrıca kuralların yalnızca yatırımcıların ve tüketiciler korunmasını arttırmakla kalmayacağı da vurgulandı. Söz konusu yasa ile kripto varlıkların inovasyonunu ve kullanımını da teşvik edecek detaylar olacak.

MICA aracılığıyla Avrupalı yetkililer ayrıca “kripto varlıkların ihracı ve ticaretinin yanı sıra temel varlıkların yönetimini de düzenlemeyi” umuyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde gibi isimler sert bir düzenleme için bastırmaya devam ediyor. MiCA II – önerilen mevzuatı eleştiren bazı kişiler, mevcut haliyle öngörülen düzenlemelerin yeniliği engelleyebileceğini savunuyor.

MiCA, Ekosistem için Olumlu Bir Gelişme

Avrupa Birliği’nin yasal düzenleme çabaları ise uzmanlar tarafından olumlu karşılandı. VILP Solutions’ın danışmanı Paulius Vaitkevicius, düzenlemelerin sektörü geliştireceğine inanıyor. Söz konusu düzenlemeler yatırımcı akışını hızlandırabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : News.Bitcoin.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?