Aave Nedir? Aave Hakkında Detaylı Rehber!

Rehber İçeriği

Aave Nedir?

Aave, DeFi endüstrisindeki ilginin artmasına katkıda bulunan merkezi olmayan bir lending (kripto paraları kiralayarak pasif kazanç elde etme) sistemidir. Bu yeni nesil sistem, kullanıcıların kripto para varlıklarına üzerinde borç vermesine, ödünç almasına ve faiz kazanmasına izin veren ilk sistemlerden biriydi. Hepsinden iyisi, Aave kullanırken bir aracıya ihtiyaç duyulmamasıdır, çünkü tüm sistem Ethereum blokchaini üzerindeki akıllı sözleşmeler aracılığıyla bağımsız olarak yönetilir.

Aave’nin yaratıcıları, kuruluşundan bu yana, ağlarının herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettiler. Bu platformun açıklığı ve sadeliği, onu hem kurumsal hem de perakende yatırımcılar için ideal hale getirmiştir. Sonuç olarak, Aave dünyanın en popüler DeFi uygulamalarından biri haline geldi.

Aave Hangi Sorunları Çözer?

Aave, geleneksel lending hizmetleriyle ilgili en kritik sorunlardan bazılarını çözmeye çalışır. Tüm DeFi’de olduğu gibi projenin temel amacı; merkezi finansal hizmetleri, merkezi olmayan muadillerine dönüştürmektir. Tipik bir lending senaryosunda, bankalar paranızı ödünç verir ve faiz kazanır. Sizin paranızı ödünç verseler bile, kazançlı faiz getirilerine asla erişemezsiniz.

Aave ortamında her şey değişir. Herkes, kriptolarını diğer kullanıcılara güvene ve izne ihtiyaç duymayan bir şekilde ödünç verebilir. Varlıklarınızı ödünç vererek kazandığınız faiz doğrudan ağ cüzdanınıza gönderilir. Bu nedenle Aave, eşler arası lending sektöründe bir devrim yaşanmasına katkıda bulunurken aynı zamanda tüm bir DeFi endüstrisini de aynı hedeflere sahip olmasını sağlamıştır.

Aave’in Avantjları

Merkezi olmayan bu finansal teknolojiyi kullanmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle, tüm ağın lending süreçleri ve işlemleri üzerinde şeffaflık kazanırsınız. Geleneksel lending hizmetleri, kapalı kapılar ardında faaliyet göstererek, fonlarınızla yaptıkları işlemler konusunda sizi karanlıkta tutar. Aave ile herkesin görmesi için her şey blockchaine kaydedilir.

Açık Kaynak

DeFi sektörünün açık doğasına uygun olarak, Aave, lending protokollerini açık kaynaklı hale getirmiştir. Topluluk tarafından kapsamlı bir akran incelemesine tabi tutulduğu için, açık kaynak kodlama genellikle daha güvenlidir. Deneyimli yatırımcılar, tüm faaliyet ve fonksiyonları sağlayabildikleri için özel projeler yerine açık kaynaklı projeleri tercih ederler. Bu şekilde hiçbir gizli tehlike veya masraf yoktur.

Non-custodial Protokol

Aave, non-custodial bir platformdur, yani kripto para biriminizi asla doğrudan tutmaz. Non-custodial platformlar, varlıklarınızın kontrolünü elinizde tuttuğunuz için, daha fazla gönül rahatlığı sağlar. Ayrıca, bilgisayar korsanları için hedef olma riskleri daha düşüktür çünkü kullanıcıların hacklenecek fonlarıyla dolu cüzdanlar yoktur.

Sahiplik Olmadan Kontrol

Aave’nin en iyi özelliklerinden biri, protokolün bir borçlunun farklı kripto para birimlerine doğrudan sahip olmadan maruz kalmasına izin vermesidir. Aave’yi kullanarak, en sevdiğiniz dijital varlıklarınızı trade etmenize gerek kalmadan ödüller kazanabilirsiniz. Bu strateji, kayıp riskini azaltır.

Oran Seçenekleri

Aave kullanıcıları çok çeşitli faiz oranı seçeneklerine erişebilir. Yatırım hedeflerinizi karşılamak için sistem hem sabit hem de değişken faiz oranları sağlar. En iyi yanı, bu ücret yapıları arasında istediğiniz zaman geçiş yapabilmenizdir.

Gizlilik

Birçok kullanıcı, Aave’nin ademi merkeziyetçi yapısının, nu gizlilik bilincine sahip yatırımcılar için ideal hale getirdiğini öğrenmekten mutluluk duyar. Bu yeni nesil lending protokolünü kullandığınızda, ortada hiçbir aracı yoktur. Özellikle, uzun süredir Müşterinizi Tanıma (KYC) veya Kara Para Aklamayı Önleme (AML) belgelerini doldurmak için zaman harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Seçim

Aave kullanıcıları için mükemmel bir kredi havuzu yelpazesi mevcuttur. Ağ; Dai stablecoin (DAI), USD coin (USDC), Tether (USDT), Binance USD (BUSD), Ethereum (ETH), Chainlink (LINK), Decentraland (MANA), Synthetix Network (SNX), Wrapped Bitcoin (wBTC) gibi varlıkları ve çok daha fazlasını desteklemektedir.

Aave Tarihi

Aave, pazara ilk kez 2017 yılında girdi. Aave, Stani Kulechov, tarafından İsviçre’de kâr amacı gütmeyen bir şirket olarak kuruldu. Platform, ilk DeFi lending protokolüydü.

Firmanın kurucusu Stani Kulechov, herkesin bu gelişmiş ağı kullanabilmesi için teknik engelleri kaldırmaya büyük özen gösterdi. Başlangıçta ETHLend olarak adlandırılan firma, 2017 yılındaki ilk halka arzında (ICO) 16.2 milyon dolar topladı.

Aave Nasıl Çalışır?

Aave, piyasaya bazı yeni özellikler getiren Ethereum tabanlı bir P2P lending sistemidir. Bu hedefe ulaşmak için, Aave’nin geliştiricileri, kusursuz bir deneyim sağlamak için teminatlı kredilere ve kredi havuzlarına dayanan yeni bir strateji tasarladı.

Özetle, borç verenler(lenders) fonlarını kullanıcıların ödünç alabilecekleri bir “havuza” yatırırlar. Her havuz, protokol içindeki herhangi bir volatiliteye karşı korunmaya yardımcı olmak için varlığın küçük bir yüzdesini rezerv olarak ayırır. Bu aynı zamanda Lender’lerin fonlarını istedikleri zaman çekmelerine olanak tanır.

Alandaki diğer borç verme protokolleri gibi, Aave de aşırı teminatlı krediler sunar; bu, bir kullanıcının çekilen tutardan daha büyük (USD cinsinden) bir teminatı kilitlemesi gerektiği anlamına gelir. Bu miktar varlığa bağlıdır ve %50-75 arasında değişmektedir.

Bir kullanıcının teminatının USD değeri gerekli teminatlandırma eşiğinin altına düşerse, fonları tasfiye için nakledilir ve sistem içindeki diğer kullanıcılar tarafından indirimli olarak satın alınabilir. Aave, teminatlandırılmış varlıkların gerçek zamanlı değerini belirlemek için bir oracle olarak başka bir popüler kripto platformu olan Chainlink’in (LINK) gücünden yararlanıyor.

Flash Loans

Aave, piyasaya Flash loan’ları sunmaya başladığında, oyunu değiştirdi. Bu açık kaynaklı protokoller, kullanıcıların herhangi bir teminat olmaksızın hızlı kredi almalarını sağlar. Ek olarak, Flash Loans, bir sonraki Ethereum bloğu çıkarıldığında geri ödenmelidir. Yıldırım hızındaki bu lending protokolleri, kullanıcıların kısa sürede çok sayıda faaliyet yapmasına olanak tanır.

Flash Loan’lar çoğunlukla arbitraj ticareti fırsatları için kullanılır. Bir token için kredi alabilir ve ardından varlığın daha yüksek bir fiyattan listelendiği başka bir platformda takas edebilirsiniz. Flash Loans, diğer kredi protokollerindeki kredileri yeniden finanse etmek veya teminat alışverişi yapmak için de kullanılabilir. Bu hizmet yüzde 0.3 oranında ücretlendirilir. Özellikle, bu prosedür günümüzün Yield Farming( kişilerin gelir kazanmak için varlıklarını diğer kullanıcılara borç olarak verdikleri model) sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biri haline geldi.

Faiz Oranı Değiştirme

Kullanıcılar ayrıca faiz oranı yapılarını değiştirme olanağına da sahip olurlar. Aave’yi kullanarak istediğiniz zaman sabit veya değişken oranlar arasında seçim yapabilirsiniz. Değişken oranlar, likidite havuzundaki talebe göre sürekli olarak değişir. Sabit oranlar, bir varlığın son 30 günlük faiz oranı ortalamasını temel alır.

Aave (AAVE) Token

AAVE, ağ için orijinal yardımcı program token’ıdır. Bu ERC-20 token’ı, Kasım 2017’de farklı bir isimle piyasaya girdi. Bu token, Aave’nin ETHLand olduğu zamandan beri vardır. AAVE bugün düzinelerce borsada listelenen deflasyonist bir varlıktır.

aToken

Aave’e teminat olarak para yatırıldığında, kullanıcıya aToken olarak eşdeğer bir miktar verilir. Örneğin, Aave’ye 100 DAI yatırdıysanız, size 100 aToken verilecektir. Bu token’lar, lending faaliyetlerinizden faiz kazanmanıza izin verdiğinden, ağ için kritik öneme sahiptir.

Varlığınızın APR faiz oranına paralel olarak, her saniye Ethereum cüzdanınıza eşleşen aToken’ların küçük bir kısmı eklenir. Para çekme anında, Aave’deki dayanak varlığın eşdeğer miktarı ile takas edilebilirler.

AAVE Madenciliği Yapılabilir Mi?

Bilgisayarınızda AAVE madenciliği yapabilirsiniz, ancak madencilik yapmanın en iyi yolu ASIC kullanmaktır. Ancak kişisel bilgisayarınızda madencilik yapmak istiyorsanız, bir maden havuzu arayın.

Aave İyi Bir Yatırım Mı?

Aave, kripto sektöründeki inovasyon için itici bir güç olduğunu kanıtladı. Bu ağ, her zaman için DeFi curve’ün çok ilerisindeydi. Hal böyle olunca da şu anda sektördeki en büyük oyuncularından biridir. Kullanıcılar, Aave’i kullandıklarında basit ve güvenli bir DeFi deneyiminin keyfini çıkarırlar. Bu faktörlerin bir sonucu olarak, önümüzdeki haftalarda bu yenilikçi ağın adını çok daha fazla duymayı bekleyebilirsiniz.

Aave, gelişen Defi endüstrisindeki en heyecan verici, güçlü ve potansiyeli olan projelerden biridir. Aave ayrıca satışta geniş bir token çeşidine sahiptir. Aave, ilk kez kullananlar için kazançlı faiz oranları şeklinde fantastik faydalar da sağlar.

DeFi dünyasına yeni mi başlıyorsunuz? Aave, ilk kripto ödüllerinizi kazanmaya başlamak için mükemmel bir seçim olabilir!

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.