Mayıs 20, 2023

Aave Ağında 120 Milyon Dolarlık Açık: Varlıklar Güvende mi?


Blockchain güvenlik araştırmacıları Aave v2’nin Polygon zincirinde bir hata tespit etti. USDT, WBTC, WETH ve WMATIC gibi varlıklardan oluşan büyük bir varlık kümesi risk altında. Bu varlıkların toplam değeri 120 milyon dolar olarak tespit edilirken, potansiyel sorunlar korkuttu.

Araştırmacılara göre Aave v2’deki protokol mantığıyla çalışan “ReserveInterestRateStrategy” bu sorunun arkasındaki ana etmen. Bu çalışma mantığının son sürümü MATIC için geçerli değilken Ethereum için hala aktif görünüyor.

Ethereum geliştiricisi @mookim_eth, BlockSec tarafından vurgulanan sorunların kökleri ve etkileri hakkında ayrıntılı bir analiz paylaştı. Geliştiriciye göre, Aave v2’nin borç verme havuzu farklı bir arayüz bekliyor ve güncellenmiş strateji ile etkileşime giremiyor.

Sonuç olarak, kullanıcılar geçici olarak 5,5 milyon USDT, 35.000 Wrapped Ethers (WETH), 1.500 Wrapped Bitcoins (WBTC) ve 11 milyon Wrapped Matic (WMATIC) çekemiyor veya takas edemiyor. Bu da ortalama 120 milyon dolarlık varlık anlamına geliyor.

Aave geliştiricileri ise topluluğu rahatlatmak adına yorum yaptı. Geliştiricilere göre sorunun nedeni şu an belli ancak varlıklar herhangi bir risk altında değil. Topluluk ise sorunların çözümü için bugün bir oylama yapacak.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?