Kasım 28, 2019

9 Ayda 4,4 Milyar Dolarlık Kripto Para Kaybı!

Kripto para fiyatları şu an için çok yüksek olmasa da geçtiğimiz aylarda, yıl bazında yeni rekorlar elde etmeye başardı. Bu durum sadece yatırımcıların değil; yüksek fiyattan faydalanmak isteyen kötü amaçlı kişilerin sayısı artış gösterdi.

Kripto para analiz ve veri firması CipherTrace tarafından aktarılan yeni bir raporda 2019 yılının ilk üç çeyreğini kapsayan güncel veriler yayınlandı. Yayınlanan rapora göre kripto para ile ilişkili dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyetleri, toplam 4,4 milyar dolar zarara sebebiyet verdi.

Rapor detaylı incelendiğinde 2019’un üçüncü çeyreğinde, kripto para suçlarında önceki dönemlere kıyasla önemli bir düşüş olduğu görülüyor. Raporda konuyla ilgili geçen ifadeler şu şekilde:

“Bu üç ayda siber suçlulular kripto para borsalarından 6,5 milyon dolar çaldılar, borsalar ise toplamda 9 milyon dolar değerinde dolandırıcılık yaptı. Toplamda 15,5 milyon doları bulan bu zarar, önceki dönemlere kıyasla oldukça düşük kalıyor.”

Son çeyrekte durum böyle olsada yıl genelindeki durum çokta iç açıcı değil. 2019 yılı toplam kayıp, 2018’den beri büyük artış gösterdi. Kripto hırsızlık bilançosu, bir önceki yıla göre 1,7 milyar dolar artarak 4,4 milyar dolara ulaştı. Söz konusu zararın büyük kısmını, iki büyük dolandırıcılık olan PlusToken dolandırıcılığı (2,9 milyar dolar) ve QuadrigaCX kripto borsa fiyaskosu (195 milyon dolar) oluşturuyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?