3 Farklı Kripto Para Borsasından 16.5 Milyon Dolar Çaldılar!

ABD Adalet Bakanlığı’nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, bir ABD büyük jürisi, iki Rus vatandaşı Danil Potekhin ve Dmitrii Karasavidi’yi üç kripto para birimi borsasını ve müşterilerini dolandırmakla suçladı.

Plan, failler tarafından 2017’de hayata geçirildi. İkili, genellikle yatırımcıları tuzağa düşürmek ve kişisel bilgilerine ulaşmak için “kimlik avı” ile “sahte e-posta” taktiklerini kullandı. Bu tür dolandırıcılıkların, yalnızca 2019 yılında dünya çapında 1.9 milyar doların üzerinde zarara neden olduğu söyleniyor.

İddialara göre Potekhin, söz konusu suçları işlemek amacıyla ABD merkezli bir kripto borsası için 13’ten fazla sahte web domain’i oluşturdu. Borsadaki 150 müşterinin bu sahte alanlara kullanıcı kimliklerini ve şifrelerini girmelerini sağlayarak bilgileri bu şekilde çaldı.

Potekhin ve Karasavidi daha sonra kurbanlardan çalınan kimlik bilgilerini hesaplarına erişmek için kullandı. Ama hepsi bu kadar değil. Suçlular, Temmuz 2017’den itibaren, üç müşteriyi hedef alan bir manipülasyon saldırısı düzenledi. İkili, aynı kripto borsasının çalınan kimlik bilgilerini kullanan sofistike bir piyasa manipülasyon şeması kullandığı iddia edildi.

İddianamede, diğer benzer dolandırıcılık planlarının Ekim 2017 ile Mart 2018 arasında gerçekleştiği ve bunun sonucunda diğer iki kripto borsasının müşterilerini hedef alan hırsızlık saldırılarına yol açtığı iddia edildi. Belgede, dolandırıcı olduğu iddia edilen kişilerin toplamda 16.5 milyon dolar elde ettiği söylendi.

Ancak suçlu ikilinin şansı uzun sürmedi. ABD yetkilileri, yasadışı fonların bir kısmını Karasavidi’nin kripto hesaplarına ve ardından faillerin kimliklerine kadar takip edebildi. Şu an Potekhin ve Karasavidi, dolandırıcılıktan piyasa manipülasyonuna kadar beş farklı suçtan yargılanıyor.

Çalınan paranın bir kısmı da geri alındı. Belgede, ABD Gizli Servisi’nin suçla bağlantılı olarak 6 milyon dolar ve birkaç milyon dolar değerinde çeşitli kripto para birimine el konulduğu belirtildi.

Son olarak ABD Başsavcısı David Anderson, kripto borsalarında büyük miktarlarda para bulunduran kullanıcılara karşı uyarıda bulundu:

“Dijital para borsalarının güvenliği, yalnızca kendi tedbiriniz kadar iyidir. Kolluk kuvvetleri sizi korumak için elinden gelen her şeyi yapacak olsa da, siz de kendinizi korumalısınız.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.