3 Farklı Kripto Para Borsasından 16.5 Milyon Dolar Çaldılar!

0
282

ABD Adalet Bakanlığı’nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, bir ABD büyük jürisi, iki Rus vatandaşı Danil Potekhin ve Dmitrii Karasavidi’yi üç kripto para birimi borsasını ve müşterilerini dolandırmakla suçladı.

Plan, failler tarafından 2017’de hayata geçirildi. İkili, genellikle yatırımcıları tuzağa düşürmek ve kişisel bilgilerine ulaşmak için “kimlik avı” ile “sahte e-posta” taktiklerini kullandı. Bu tür dolandırıcılıkların, yalnızca 2019 yılında dünya çapında 1.9 milyar doların üzerinde zarara neden olduğu söyleniyor.

İddialara göre Potekhin, söz konusu suçları işlemek amacıyla ABD merkezli bir kripto borsası için 13’ten fazla sahte web domain’i oluşturdu. Borsadaki 150 müşterinin bu sahte alanlara kullanıcı kimliklerini ve şifrelerini girmelerini sağlayarak bilgileri bu şekilde çaldı.

Potekhin ve Karasavidi daha sonra kurbanlardan çalınan kimlik bilgilerini hesaplarına erişmek için kullandı. Ama hepsi bu kadar değil. Suçlular, Temmuz 2017’den itibaren, üç müşteriyi hedef alan bir manipülasyon saldırısı düzenledi. İkili, aynı kripto borsasının çalınan kimlik bilgilerini kullanan sofistike bir piyasa manipülasyon şeması kullandığı iddia edildi.

İddianamede, diğer benzer dolandırıcılık planlarının Ekim 2017 ile Mart 2018 arasında gerçekleştiği ve bunun sonucunda diğer iki kripto borsasının müşterilerini hedef alan hırsızlık saldırılarına yol açtığı iddia edildi. Belgede, dolandırıcı olduğu iddia edilen kişilerin toplamda 16.5 milyon dolar elde ettiği söylendi.

Ancak suçlu ikilinin şansı uzun sürmedi. ABD yetkilileri, yasadışı fonların bir kısmını Karasavidi’nin kripto hesaplarına ve ardından faillerin kimliklerine kadar takip edebildi. Şu an Potekhin ve Karasavidi, dolandırıcılıktan piyasa manipülasyonuna kadar beş farklı suçtan yargılanıyor.

Çalınan paranın bir kısmı da geri alındı. Belgede, ABD Gizli Servisi’nin suçla bağlantılı olarak 6 milyon dolar ve birkaç milyon dolar değerinde çeşitli kripto para birimine el konulduğu belirtildi.

Son olarak ABD Başsavcısı David Anderson, kripto borsalarında büyük miktarlarda para bulunduran kullanıcılara karşı uyarıda bulundu:

“Dijital para borsalarının güvenliği, yalnızca kendi tedbiriniz kadar iyidir. Kolluk kuvvetleri sizi korumak için elinden gelen her şeyi yapacak olsa da, siz de kendinizi korumalısınız.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın