Mart 14, 2023

25 Milyar Dolarlık Kripto Varlık Risk Altında: İşte Bilinenler!


Blockchain siber güvenlik firması Halborn, 25 milyar doların üzerinde kripto varlığının 280’den fazla blok zincirinde bulunan “zero day” güvenlik açıkları riski altında olduğunu ortaya çıkardı. Kripto yatırımcıları, güvenlik açıklarından yararlanan hacker’lar nedeniyle milyarlarca dolar kaybedebilir.

Halborn, 13 Mart tarihli resmi blog yazısında, geçen yıl Dogecoin açık kaynak ağını etkileyen birkaç kritik ve saldırılabilir güvenlik açığı bulduğunu iddia ediyor. Dogecoin ekibi o zamandan beri Halborn tarafından bildirilen güvenlik açıklarını düzeltti.

Bununla birlikte Halborn, Litecoin ve Zcash dahil olmak üzere 280’den fazla başka ağda da aynı güvenlik açıklarını tespit etti ve bunlar düzeltildi. Halborn “sıfırıncı gün” güvenlik açığını Rab13s olarak adlandırdı ve 25 milyar doların üzerinde kripto varlığını tehdit ediyor.

“Zero day” güvenlik açıkları, eşler arası (p2p) iletişim en kritik güvenlik açıkları arasında kabul edilmektedir. Saldırganlar, mutabakat mesajlarını ele geçirerek blok zincirlerindeki düğümleri çevrimdışı hale getirebilir.

Tespit edilen bir diğer zero day ya da sıfırıncı gün açığı, bir RPC açığı yoluyla bireysel madencileri etkilemektedir. Aynı sıfırıncı gün açığının varyantları potansiyel olarak hizmet reddi (DoS) veya uzaktan kod yürütme (RCE) saldırılarına yol açabilir.

Üçüncü ve son güvenlik açığı, saldırganların genel arayüz (RPC) aracılığıyla düğümü çalıştıran kullanıcı bağlamında kod yürütmesine olanak tanır. Şirket, saldırıyı yürütmek için geçerli kimlik bilgilerine ihtiyaç duyulması nedeniyle bu hack olasılığının daha düşük olduğuna inanıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?