Ocak 1, 2022

2021 Kripto Değerlendirmesi: İşte Geçen Yıl Yaşanan En Şaşırtıcı 5 Gelişme

2021’in kripto para birimleri için çılgın bir yıl olduğunu söylemek yetersiz kalır.

Bitcoin yeni zirvelere yükseldi ama aynı zamanda bir ülkede tam meşruiyet kazandı. Bunun yanında, shiba inu ve dogecoin gibi meme token’ları şaka olmaktan çıkıp akıllara durgunluk veren kazançlar sağladı. Kripto sayısı 16.000’in üzerine çıktı ve genel piyasa değeri bir noktada 3 trilyon dolara ulaştı.

Dahası, tarihin en pahalı dijital sanat eseri 69 milyon dolar değerinde getiri sağlayarak sanat dünyasını hayrete düşürdü. İşte 2021’deki en çılgın beş kripto anı:

El Salvador Bitcoin’i ulusal para birimi yaptı

Kimse bunun olacağını düşünmedi – ta ki olana kadar. El Salvador’un 40 yaşındaki başkanı Nayib Bukele, ilk olarak Haziran ayında Miami’deki Bitcoin 2021 Konferansında Bitcoin’i ulusal para yapma fikrini ortaya attı. Bitcoin’i tanıtmanın El Salvador’un gelişmekte olan bir ülke olmaktan sanayileşmiş, gelişmiş bir ulus olmaya geçişinin katalizörü olacağını umduğunu söyledi. Birkaç gün sonra, Bitcoin Yasası olarak adlandırılan bir karar, Haziran ayında onaylandı. Ardından, Eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i ulusal para yapan ve ilk ülke oldu.

Dogecoin en büyük 10 kripto arasına girdi

Dogecoin 2013 yılında bir şaka olarak başladı. Ancak bugün şaka statüsünün üzerine çıkmış durumda. Shiba-inu temalı kripto para, kısmen Elon Musk gibi sadık savunuculardan gelen destekler sayesinde 2021’de piyasa değerine göre ilk 10 kriptoya doğru yol aldı. Kripto paranın dönüşümü şaşırtıcı oldu. Ayrıca şu anda, dogecoin Google’da en çok aranan kripto para ve hatta bazı Tesla ürünleri ile bir AMC hediye kartı da dahil olmak üzere belirli şeyleri satın almak için kullanılabilir.

Shiba inu, dogecoin’i geçti.

Dogecoin’in popülaritesini takip ederek, daha da baş döndürücü yüksekliklere ulaşan bir yan ürün. Kendi kendini dogecoin katili ilan eden Shiba inu, birdenbire ortaya çıktı ve bir noktada dogecoin’in piyasa değerini aşarak ilk 10’a girdi.

Ağustos 2020’de oluşturulan Shiba Inu, büyük ölçüde token’ı destekleyen aşırı hevesli bir yatırımcı grubu olan Shib Army sayesinde astronomik bir ralli gördü. Aslında, shiba inu’nun fiyatı bu yıl %44.540.000 fırlarken, dogecoin yaklaşık %3.600 arttı.

Bir NFT 69 milyon dolara satıldı

Mart ayında, daha çok Beeple olarak bilinen sanatçı Mike Winkelmann, tarihin en pahalı dijital sanat eserini sattı. 5.000 günlük çalışmayı içeren “The First 5000 Days” NFT’si açık artırmada 69.3 milyon dolar kazandı. Sanatçı yaptığı açıklamada gerçekten çok fazla düşünmediğini; sadece sanat üretmeye devam ettiğini söyledi.

Bu şaşırtıcı satın almanın arkasındaki NFT çılgınlığı 2021’in popüler konularından oldu.

Bir grup neredeyse ABD Anayasa’sını satın alıyordu

Merkezi olmayan özerk bir organizasyon – esasen ortak bir hedefi olan bir grup internet arkadaşı – ABD Anayasasının son derece nadir bir baskısını satın almak için Kasım ayında yaklaşık 46 milyon dolar topladı. Kulağa saçma gelebilir, ancak grup, Sotheby’s müzayedesinde kaybetmiş olsa da satın almaya çok yaklaşmıştı.

Yaklaşık 17.000 kişiden oluşan, rastgele bir şekilde organize edilmiş bir grup olan ConstitutionDAO , hala girişimi sebebiyle manşetlerde bulunuyor. Ve DAO, teklifi kaybettikten sonra dağılırken, ademi merkeziyetçiliğin gücünü açıkça ortaya koydu.

Kaynak : Markets Insider


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.