Ocak 24, 2023

100 Milyon Dolarlık Kripto Çalınmıştı: İşte Aldıkları Coin’ler

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Haziran 2022’de gerçekleşen Harmony hack saldırısının faillerini tespit etti. FBI, 100 milyon dolarlık saldırıyı Kuzey Koreli Lazarus Group ve APT28’in gerçekleştirdiğini teyit etti.

FBI, Kuzey Koreli hackerların 60 milyon dolar değerinde Ethereum’u aklamak için Railgun gizlilik protokollerini kullandığını açıkladı.

“Çalınan bu Ethereum’un bir kısmı daha sonra çeşitli sanal varlık hizmeti sağlayıcılarına gönderildi ve Bitcoin‘e (BTC) dönüştürüldü” yorumu ise açıklanan detaylarda yer alıyor.

FBI ayrıca, bu fonların bir kısmı dondurulurken (bazı sanal varlık hizmet sağlayıcılarıyla koordineli olarak), kalan Bitcoin’in sonunda belirlenen 11 adrese taşındığını tespit etti. Söz konusu açıklamanın detayında “FBI, Kuzey Kore’nin balistik füze ve kitle imha silahları programlarını desteklemek için kullanılan sanal para hırsızlığını ve aklamasını tespit etmeye ve engellemeye devam ediyor” cümlesi yer aldı.

Konunun uzmanlarından Kevin Bocek’e göre, Lazarus makine kimliklerine saldırarak, kripto para çalmasıyla bilinen bir grup.

“Harmony, ihlali açıklarken, makine kimliğinin temel bir bileşeni olan özel anahtarlarının tehlikeye atıldığına, Lazarus’a kapıyı açtığına ve verilerin şifresini çözmesine ve fonları hortumlamasına olanak sağladığına dair kanıtlar sundu. Bu da makine kimliklerinin yanlış ellere geçmesinin gücünü gösteriyor.”

Bocek ayrıca Venafi’nin araştırmasının Kuzey Koreli tehdit gruplarından gelen saldırıların genellikle finansal olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Güvenlik uzmanı, “Siber suçlar, Kuzey Kore’nin uluslararası yaptırımlardan kaçmasını ve silah programlarını finanse etmesini sağlayarak Kim’in diktatörlüğünün hayatta kalmasında önemli bir dişli haline geldi” diye ekledi.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?