Yükseliş Mi Geliyor? Bitcoin Fonlama Oranı Negatife Döndü

On-chain veriler, Bitcoin fonlama oranlarının negatif değerlere düştüğünü gösteriyor, bu da piyasada kısa süreli bir sıkışmaya yol açabilir. Detaylar haberimizde.

Bir analistin CryptoQuant gönderisinde belirttiği gibi, Bitcoin, mevcut fonlama oranları nedeniyle kısa vadede hafif bir artış görebilir.

“Fonlama oranı”, esasında trader’ların piyasa duyarlılığına dair değerlendirme yapmak için kullandığı bir göstergedir.

Bitcoin vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi korumak için “fonlama” adlı bir sistem kullanır. Söz konusu sisteme göre, piyasada alıcılar (yani long pozisyonlar) ağırlıkta olduğunda fonlama oranı yükselir, tam tersi geçerli olduğunda ise düşüş yaşanır. Bu metriğin değeri pozitif olduğunda, long’lar pozisyonlarını korumak için short pozisyonda olanlara prim ödüyor demektir.

Halihazırda fonlama oranının negatife dönmesi, piyasanın büyük çoğunluğunun Bitcoin için short pozisyon aldığını gösteriyor ve hakim olan korkuyu ortaya koyuyor. Oranının negatif değerleri, genel havanın düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor. Aşağıdaki grafik, geçen hafta boyunca tüm borsalardaki Bitcoin fonlama oranlarındaki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin vadeli

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, Bitcoin fonlama oranı geçtiğimiz gün boyunca düştü ve şu anda nispeten negatif bir değere sahip. Bu, vadeli işlem trader’larının piyasada short pozisyon biriktirdiği anlamına geliyor.

Grafikte görüldüğü gibi, benzer bir eğilim birkaç gün önce de gerçekleşti. O zamanlar fiyat keskin bir şekilde tersine döndü ve short-squeeze (short pozisyon sıkıştırması) neden oldu, bu da fiyat dalgalanmasını daha da güçlendirdi. Fiyattaki ani keskin bir dalgalanma nedeniyle short pozisyonlarda toplu tasfiyeler gerçekleştiğinde “short-squeeze” meydana gelir. Büyük tasfiyeler, Bitcoin’i geri dönüş yönünde daha da hareket ettirerek piyasadaki kaldıracın temizlenmesine neden olur. Bu şekilde tasfiyeler birbirini kovalar ve olaya “squeeze” denir.

Şu anda BTC vadeli işlem piyasasında short pozisyonlar biriktiğinden, fiyattaki bir dalgalanmanın böyle bir sıkıştırmaya neden olması ve kripto için bir miktar yükseliş getirmesi olası görünüyor.

Ancak belirtmekte fayda var, birkaç gün önce olduğu gibi, bu tür tasfiyelerin sadece kısa vadede bir artış sağlaması muhtemel.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Bitcoin’in fiyatı geçen haftaya kıyasla %9 düşüşle 19.2 bin dolar civarında işlem görüyor.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : bitcoinist


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.