XRP Fiyat Artışında “Pump” İddiası!

XRP fiyatı, SEC’in Ripple aleyhine dava açmasından bu yana ilk kez 0.28 dolardan 0.5 dolar’a yaklaşarak kayda değer bir artış yaşadı. Fiyat artışının bir Telegram grubu tarafından yönlendirilen “pump” etkisi olduğundan şüpheleniliyor.

Küçük hisse senetlerindeki pump çılgınlığı, bir Reddit grubunun GME hissesini 450 doların üzerine çıkarması ile başladı. Kripto topluluğundaki pek çok kişi, pump için görünürde başka bir neden olmaksızın olası haberler sebebiyle tedirgin oldu.

TRON (TRX), başka bir Telegram grubunun benzer pump’ı nedeniyle dün XRP’ye oldukça benzer bir şekilde yükseldi. Tron grubunun kurucusu Justin Sun, 1 milyon GME hissesini ve ardından TRX fiyatında bir pump yaşayacağını duyurmak için Twitter’a gitti. Daha sonra, TRX pump’ın muhtemelen GME stok pump’ının arkasındaki Reddit grubu olan wallstreetbets’i taklit etmeye çalışan bir Telegram grubu tarafından yapay olarak yaratıldığı ortaya çıktı. TRX, yükselişten sonraki bir saat içinde neredeyse tüm kazançlarını kaybetmeden önce pump sırasında %42’nin üzerinde değer kazandı.

Birçok kişi, XRP’yi fiyata bakarak almak için acele etmemeleri konusunda uyardı, XRP hayranları ise fiyat artışını Ripple’ın bir mahkemeye sunduğu yanıt nedeniyle doğal bir yükseliş olarak adlandırdı. Hudson Rock’ın kurucusu Alon Gal, bu yükselişin ardında spekülatif eğilimlerin yattığını düşünüyor. Gal, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Telegram’daki 55 bin kişilik bir grubun XRP pump için bir araya geldiğini açıkladı.

Bilinen birçok trader XRP fiyat artışını savunsa da, kripto topluluğu iki gruba ayrılmış gibi görünüyor. Popüler birçok trader, XRP fiyatını planlı bir pump yerine çok beklenen sıçrama olarak değerlendiriyor.

Son olarak bilmeyenler için pump etkinliğinden bahsetmekte fayda var. Öncelikle pump sistemi tek kişi ile yapılamaz. Burada amaç yüksek miktarlarda coin almaktır. Grup halinde yüksek miktarlarda coin alımı yapılırsa, doğal olarak seçilen kripto para biriminin fiyatı yukarı doğru hareket eder. Özetle buna fiyatın pompalanması yani yükseltilmesi işlemi denilebilir. Alım dipten yapılır, daha sonra ise belirlenen fiyata ulaşıldığı zaman üyeler tarafından tüm coin’ler satılmaya başlanır. Fakat bu grupların yönlendirmeleriyle küçük yatırımcılar büyük paralar kaybedebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.