XRP Davasında Yeni Gelişmeler: Ripple’a SEC’in Bitcoin ve Ethereum Belgelerine Erişim İzni Verildi

Brad Garlinghouse’a göre, Ripple için “bugün iyi bir gündü”. CNF’nin bildirdiğine göre; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile görülen davada, Ripple’ın SEC’in Bitcoin ve Ethereum’un sınıflandırılmasına ilişkin iç ve dış belgelerine erişip erişmeyeceğine karar vermek için, dün 1.5 saatlik bir keşif duruşması yapıldı.

Ripple, yargıcın önergeyi kabul etmesiyle “büyük bir galibiyeti” kutladı. SEC artık resmi iç mektuplar (e-postalar veya benzerleri değil) ve dış iletişim ile ilgili belgeleri ifşa etmek zorunda kalacak. Ancak, avukat Jeremy Hogan’ın yeni bir videoda belirttiği gibi, bu kararda BTC ve ETH belgelerinin serbest bırakılmasından çok daha fazlası söz konusuydu.

Ripple’in “adil bildirim” savunması dünkü duruşmada da merkezi bir rol oynadı. “Adil bildirim” ilkesi; yetkililerin düzenlemeye tabi taraflara, bir düzenlemenin bir şeyi yasakladığı veya yapılmasını gerektirdiği konusunda adil davranış uyarısı vermesi gerektiğini belirtir. Ripple’ın savunma odağı, SEC’in XRP satışının yasaklı olduğuna dair yeterli bildirimde bulunmaması üzerine.

SEC, 09 Mart’ta Ripple’ın adil bildirim savunmasını reddetmek için bir talepte bulunmuştu. Düzenleyiciye göre, kamuya açık olmayan bir soruşturma sırasında ihlallerle ilgili uyarı vermesi gerekmiyordu. CNF’nin bildirdiği gibi, bu savunmanın reddedilmesi Ripple için büyük bir darbe olurdu.

Ripple Lehine Önemli Sinyaller

Yargıç Netburn dünkü duruşmada ilk olarak SEC’e döndü ve 5 soru sordu. İlk sorusunda Yargıç, SEC’e önergeyle ilgili en kritik soruyu da sormuş oldu. Ancak Hogan’dan alınan bilgiye göre; “SEC batırdı!”

Yargıcın ilk sorusu; şu anda çok büyük bir hata olarak görülen, SEC’in Chris Larsen ve Brad  Garlinghouse’i şahsen dava etmesiyle ilgiliydi. İlk sorusu şuydu: Referans aldığınız davalardan birinde, kişisel olarak dava açılan herhangi biri var mı? SEC’in yanıtı dürüst bir “Hayır” oldu. Ve işte mesele de bu, Yargıç zaten bunu biliyordu… Ve bu SEC’in fikrini değiştirme fırsatıydı ama SEC’in avukatı her şeyi bir miktar mahvetti.

Bunun yerine SEC avukatı, XRP’nin neden Ethereum ve Bitcoin’den farklı olduğunu ele aldı. Hogan’ın da belirttiği gibi, o noktada, 15 dakikalık işarette, duruşma seyrini sürdürdü çünkü Yargıç Netburn, Ripple’ın önergesiyle ilgili içsel kararını zaten vermişti.

Dünkü zaferin Ripple için iki önemli sinyal gönderdiği söylenebilir. Bu zaferin ilk önemli yönü, SEC’in sözde ayrıcalık belge günlüğü oluşturmak zorunda kalacağıydı. Bu SEC’in sahip olduğu belgelerin bir özetidir. Ripple, ek referanslar ve daha fazla bilgi bulmak için bunu kullanabilir. Hogan ilerleyen davalar için bunun ne anlama geldiğini de belirtti:

“Şimdi, orada bir somut/kesin delil türü bir belge varsa, önümüzdeki 30 gün içinde SEC bu davadan kurtulmaya çalışacaktır.”

İkinci önemli yönü ise, Yargıç Netburn, adil bildirim savunması ile ilgili olarak da Ripple lehine net bir sinyal göndermiş olması. Hogan’a göre; mahkeme SEC’e Ripple’ın adil bildirim savunmasıyla ilgili “on binlerce belgeyi gözden geçirmek için yüzlerce saat” harcamasını emretmeyecek. Çünkü tüm savunmanın önümüzdeki ay kapı dışarı atılacağını biliyor.

[irp posts=”24455″ name=”Son Dakika: Ripple, SEC’e Karşı İlk Yasal Zaferini Elde Etti!”]

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.