XRP Davasında Yeni Gelişmeler: Ripple’a SEC’in Bitcoin ve Ethereum Belgelerine Erişim İzni Verildi

0

Brad Garlinghouse’a göre, Ripple için “bugün iyi bir gündü”. CNF’nin bildirdiğine göre; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile görülen davada, Ripple’ın SEC’in Bitcoin ve Ethereum’un sınıflandırılmasına ilişkin iç ve dış belgelerine erişip erişmeyeceğine karar vermek için, dün 1.5 saatlik bir keşif duruşması yapıldı.

Ripple, yargıcın önergeyi kabul etmesiyle “büyük bir galibiyeti” kutladı. SEC artık resmi iç mektuplar (e-postalar veya benzerleri değil) ve dış iletişim ile ilgili belgeleri ifşa etmek zorunda kalacak. Ancak, avukat Jeremy Hogan’ın yeni bir videoda belirttiği gibi, bu kararda BTC ve ETH belgelerinin serbest bırakılmasından çok daha fazlası söz konusuydu.

Ripple’in “adil bildirim” savunması dünkü duruşmada da merkezi bir rol oynadı. “Adil bildirim” ilkesi; yetkililerin düzenlemeye tabi taraflara, bir düzenlemenin bir şeyi yasakladığı veya yapılmasını gerektirdiği konusunda adil davranış uyarısı vermesi gerektiğini belirtir. Ripple’ın savunma odağı, SEC’in XRP satışının yasaklı olduğuna dair yeterli bildirimde bulunmaması üzerine.

SEC, 09 Mart’ta Ripple’ın adil bildirim savunmasını reddetmek için bir talepte bulunmuştu. Düzenleyiciye göre, kamuya açık olmayan bir soruşturma sırasında ihlallerle ilgili uyarı vermesi gerekmiyordu. CNF’nin bildirdiği gibi, bu savunmanın reddedilmesi Ripple için büyük bir darbe olurdu.

Ripple Lehine Önemli Sinyaller

Yargıç Netburn dünkü duruşmada ilk olarak SEC’e döndü ve 5 soru sordu. İlk sorusunda Yargıç, SEC’e önergeyle ilgili en kritik soruyu da sormuş oldu. Ancak Hogan’dan alınan bilgiye göre; “SEC batırdı!”

Yargıcın ilk sorusu; şu anda çok büyük bir hata olarak görülen, SEC’in Chris Larsen ve Brad  Garlinghouse’i şahsen dava etmesiyle ilgiliydi. İlk sorusu şuydu: Referans aldığınız davalardan birinde, kişisel olarak dava açılan herhangi biri var mı? SEC’in yanıtı dürüst bir “Hayır” oldu. Ve işte mesele de bu, Yargıç zaten bunu biliyordu… Ve bu SEC’in fikrini değiştirme fırsatıydı ama SEC’in avukatı her şeyi bir miktar mahvetti.

Bunun yerine SEC avukatı, XRP’nin neden Ethereum ve Bitcoin’den farklı olduğunu ele aldı. Hogan’ın da belirttiği gibi, o noktada, 15 dakikalık işarette, duruşma seyrini sürdürdü çünkü Yargıç Netburn, Ripple’ın önergesiyle ilgili içsel kararını zaten vermişti.

Dünkü zaferin Ripple için iki önemli sinyal gönderdiği söylenebilir. Bu zaferin ilk önemli yönü, SEC’in sözde ayrıcalık belge günlüğü oluşturmak zorunda kalacağıydı. Bu SEC’in sahip olduğu belgelerin bir özetidir. Ripple, ek referanslar ve daha fazla bilgi bulmak için bunu kullanabilir. Hogan ilerleyen davalar için bunun ne anlama geldiğini de belirtti:

“Şimdi, orada bir somut/kesin delil türü bir belge varsa, önümüzdeki 30 gün içinde SEC bu davadan kurtulmaya çalışacaktır.”

İkinci önemli yönü ise, Yargıç Netburn, adil bildirim savunması ile ilgili olarak da Ripple lehine net bir sinyal göndermiş olması. Hogan’a göre; mahkeme SEC’e Ripple’ın adil bildirim savunmasıyla ilgili “on binlerce belgeyi gözden geçirmek için yüzlerce saat” harcamasını emretmeyecek. Çünkü tüm savunmanın önümüzdeki ay kapı dışarı atılacağını biliyor.

İlgili Haber  Son Dakika: Ripple, SEC'e Karşı İlk Yasal Zaferini Elde Etti!

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın