XRP Davasında Yeni Gelişme: SEC Komisyon Üyelerinden Ripple’a “Hediye”

0

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu [SEC], Aralık ayında kayıt dışı menkul kıymetlerin satışı yoluyla fon topladığı iddiasıyla Ripple ve yöneticilerine dava açtı. Dava o zamandan beri sıkı bir şekilde tartışılsa da, çoğu kişi Ripple’ın son birkaç ayda, özellikle de firma bu süre boyunca epeyce dava kazandığından, üstünlüğü elinde tuttuğuna inanıyor.

Aynı konudaki en son gelişmede, Ripple avukatları, SEC ile olan davalarının ret talebini destekleyen bir belgeyi mahkemeye sundu. Belgede SEC’nin iki üyesi Hester Peirce ve Elad Roisman’ın bir SEC kararını eleştirmesi yer alıyordu. Bu eleştiri ünlü kripto para websitesi olan Coinschedule’ın sahibi olan Blotics şirketine karşı olan SEC’in yaptırım kararına karşı getirilmişti. Yani adı geçen üyelerin SEC’in Coinschedule davasındaki eylemleri bağlamında “düzenleyici belirsizlik” hakkında değerlendirmeleri yer alıyordu.

O dönem SEC Coinschedule’a para cezası verirken, ana şirketi Blotics, ICO’ları teşvik ettiği için yaklaşık 200.000 dolar para cezasına çarptırıldı ve şirketin token ihracından da para aldığı bildirildi. Ripple, komisyon üyelerinin Coinschedule’ın tanıttığı token’ların hangisinin menkul kıymet olarak görüldüğünün belli olmaması ve hatta token kavramının da yetersizliği sebebiyle, kurumun websitesine uyguladığı yaptırıma karşı çıktıklarını bildirdi.

“Bu kamu beyanı da göstermektedir ki, dijital varlıkların SEC tarafından ne zaman menkul kıymet olarak sınıflandırıldıkları konusuda o dönemde ve şimdi ciddi bir regülatif belirsizlik söz konusudur. Dolayısıyla bu açıklamalar, savunma makamının argümanlarını da onaylamaktadır. SEC ise, davalılara karşı olan suçlamalarında, onların XRP’nin kayıt dışı olarak satılmaması gerektiğini bildiklerini ve buna rağmen umursamadan uygunsuz olan bu işlemlere devam ettiklerini iddia etmektedir.”

SEC Komisyon Üyeleri Hester Peirce ve Elad Roisman kamuoyuna yaptıkları açıklamada şunu gözlemlemişlerdi:

“Gördüğümüz tek kesinlik, insanların yürürlükteki yasalara ve düzenlemelere nasıl uyulacağına dair soruları olduğudur.” 

Komisyon üyeleri ayrıca, menkul kıymetler yasasının uygulanmasıyla ilgili “kararlı netlik eksikliğine” de işaret ederek, Howey Testinin “berrak olmadığını” da sözlerine ekledi. İki SEC komisyon üyesi tarafından üstlenilen pozisyon göz önüne alındığında, Ripple’ın yasal savunmasında gerçek bir iyimserlik olması şaşırtıcı değil.

Davayı yakından takip eden avukat Jeremy Hogan’ın da belirttiği gibi “Ripple için ne büyük bir hediye ve onlara iki kişi tarafından ücretsiz olarak verildi.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın