Xi Jinping; G20 Ülke Liderlerini Dijital Para Birimi Hakkında Desteklemeye Çağırdı!

0
202

Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping; G20 ülkelerini merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında destekleme çağrısında bulundu.

Şi Cinping veya Xi Jinping, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı ve Merkez Askeri Komisyon başkanı olarak çalışan Çinli bir siyasetçi olmaktadır. Çin’in 2012’den bu yana “en üst düzey lideri” olmaktadır. ÇKP’den 2016’da resmen “ana lider” unvanını almıştır.

Xi Jinping, uluslararası oturumda gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, dünya liderlerini dijital para birimlerini desteklemeleri adına ilke oluşturmaya teşvik etti. Konuşmasında şu sözleri kullandı:

“Bu alandaki BM liderlik rolünü desteklemeli ve dijital ekonomiyi inşa etmek için açık, adil ve ayrım gözetmeyen bir ortamı teşvik etmek için birlikte çalışmalıyız.”

Xi; G20’nin aynı zamanda merkez bankası dijital para birimleri için standartları ve ilkeleri ilerletme konusunun doğru bir biçimde incelenmesini savunuyor. Bir diğer yandan da kendi ülkesinde gerçekleşen dijital para güncellemelerini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor.

Çin şu anda Yuan’ın dijital bir sürümünü test etmektedir. Günümüze kadar, 4 milyon farklı işlem için yaklaşık 299 milyon öneminde 2 milyar Yuan kullanılmıştır.

Xi Jinping Yapay Zekâ İçin Çalışmalar Gerçekleştiriyor!

Başkan Xi Jinping yaptığı çağırım bir kenara, G20 ülkelerinden pandemi dönemine karşı hazırlıklı olmalarını ve müdahaleyi en iyi seviyeye çıkarmalarını istiyor. İklim farklılıkları ile mücadele için uluslararası iş birliğini arttırma talebi ve sorumlu bir şekilde yapay zekayı ilerletmek adına birlikte çalışma talebi gerçekleştirdi.

19 ülkeyi ve Avrupa Birliği’ni temsil eden G20 liderleri ise bu konuşmaları dikkate aldı. Suudi Arabistan başkanlığında salgın ve uluslararası finansal istikrarla ilgili mevzuları konuşup, tartışmak adına iki günlük sanal bir toplantı gerçekleştirdi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın