Venezuelalılar Artık Pasaport Harçlarını Hükümetin Çıkardığı “Petro Kriptopara” İle Ödemek Zorunda

0

Rodriguez’e göre, yeni pasaportlar iki petros’a mal olacak, uzantılar ise bunun yarısını satın alabiliyor. Bloomberg, yeni kayıt fiyatının aylık asgari ücretin dört katı olduğunu bildiriyor (yaklaşık 7,200 bolivar) ve bu da onu ortalama Venezüella’nın elinden alıyor. Yeni kuralların uygulanması, Venezüellalıların ülke dışına çıkmasını daha da zorlaştıracak. Yurtdışında yaşayan Venezuelalılar için, yeni pasaport harç ücreti 200 $, uzatmak isteyenler için ise 100 $ olacaktır.

Venezüella, ulusal para birimi – bolivar – hızla değer kaybettiğini gören 2014’ten bu yana aşırı enflasyonla mücadele ediyor. Bolivar tarafından yaratılan boşluğu doldurmak için bir para birimine ihtiyaç duyan bazı Venezüellalılar, aşırı enflasyonun ve burkulan bolivarın yan etkileriyle mücadele etmek için, bir değer ve ortam değişimi deposu olarak tartışmasız olarak daha güvenilir hale gelen bitcoin ve daha sonra, dash gibi kripto para birimlerine geçtiler.

Kripto paraların özellikle dash’in tadını çıkardığı olağanüstü yükselişin görülmesi Venezüella hükümetinin Aralık 2017’de petrol destekli bir kripto parası ihraç etmeye karar vermesini sağladı.

Devlet destekli kriptopara’nın yaratılması, ülkede merkezileşmemiş simgelerin gelişmesi için daha elverişli bir ortam yaratırken, aynı zamanda her türlü karşıtlık ve çelişki ile de karşı karşıya kalmıştır.

Geçtiğimiz hafta yapılan bir duyuruda Venezüella Devlet Başkanı, petro-ticaretin altı ana kripto borsasında işlem göreceğini iddia etmişti, ancak bu, anlaşmazlıktan kurtulmasını sağlamadı. Duyuruya müteakip, eternum çekirdeği geliştiricisi Joey Zhou, en azından beyaz kağıdına göre, devlete ait kripto para birimini “açık bir şekilde dash klonu” olarak adlandırdığı bir tweet paylaştı.

Bununla birlikte, dash’ın benimsenmesi, artışa neden oldu, o kadar ki Dash Core Group CEO’su Ryan Taylor ülke hakkında dash için en büyük ikinci pazar dedi.
Kaynak:CCN

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın