Venezuelalı Sağlık Çalışanlarına ABD’den USDC Yardımı!

Venezeula’daki tartışmalı 2019 Başkanlık seçimlerinden kaynaklanan hayal kırıklıklarına rağmen, sağlık çalışanları kripto para sayesinde maddi yardım alıyor.

Bir Latin Amerika kripto borsası olan Airtm, Venezuela’daki birinci basamak çalışanlarına çok ihtiyaç duyulan yardımı göndermek için Circle ve ABD hükümeti ile birlikte çalışıyor. Bu yardım dağıtımının arkasında bazı karmaşık politikalar var, ancak teknolojiden büyük fayda sağlandığı açıkça görülüyor. Söz konusu karmaşa ve mevcut yardıma dair detaylar haberimizde.

Bilmeyenler için Venezuela, son zamanlarda iki farklı ismin başkanlığı kendilerininmiş gibi iddia etmesiyle zor bir siyasi zamandan geçiyor. Nicolás Maduro, 2013’te Hugo Chavez’in ölümünün ardından ülkenin lideri oldu. 2019’daki tartışmalı bir seçim, Juan Guaidó adında başka bir ismin ülkenin lideri olduğunu iddia etmesine yol açtı. Guaidó, meşruiyetinin Ulusal Meclis başkanı rolünden kaynaklandığını söylerken, Maduro bu başkanlığa itiraz ediyor. Mevcut ABD yönetiminin de Guaido’ya sıcak davrandığı söyleyebiliriz. Politikacılar arasındaki bu gerilimlere rağmen, Maduro iktidarda.

Şu anda 50’den fazla ülke Guaidó’yu Venezeula’nın Başkanı olarak tanıyor. Buna karşılık Maduro, Guaidó’nun fonlara erişimini sınırladı. Buna rağmen Guaidó, gerçek başkan olduğunu savunuyor ve söz konusu yardımın dağıtılması onun aracılığıyla yapılıyor. Fakat Guaidó, Venezuela’nın hazinesini kontrol edemiyor. İşte bu nokta da kripto paralardan destek alınıyor.

Guaidó’nun para almasının bir yolu araştırıldı ve ilginç bir çözüm yolu bulundu. USDC stablecoin’i işleten şirket Circle, sağlık çalışanları için fon ayırdı. Circle, web sitesinde yer alan bir gönderide, yardım dağıtım sisteminin nasıl çalıştığını kısaca açıkladı. ABD Merkez Bankası ve Hazine, daha önce Maduro hükümetinden ele geçirilen fonları alacak ve bir ABD bankası aracılığıyla Guaidó’ya transfer edecek.

Guaido Hükümeti’nin ABD bankalarında bulunan paraları Circle’a gönderilerek USDC üretmek için kullanılacak. Oluşturulan USDC’ler ise Airtm’e gönderilerek şirket aracılığı ile ülkeye ulaştırılacak. Venezuelalı sağlık çalışanları fonlarını “AirUSD” olarak talep edebilecekler.

Circle’ın kabul ettiği gibi bu hareket, Maduro’nun sosyalist ülkedeki bankaları kontrol eden rejimini atlatmanın bir yolu. Circle, bu hareketi, en çok etkilenen ülkede hayatlarını tehlikeye atan işçileri ödüllendirmenin bir yolu olarak tasarlıyor. Yardımın milyonlarca dolar olduğu söyleniyor.

Circle’ın kurucu ortağı Jeremy Alliare, kripto para birimlerinin bu kullanım durumunu Twitter’da duyurdu. Kripto araştırmacısı Hasu, ABD’nin kripto yoluyla diğer ülkelere para göndermesinin hem “Etkileyici hem de korkutucu” olduğunu söyledi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.