Venezuelalı Sağlık Çalışanlarına ABD’den USDC Yardımı!

0
157

Venezeula’daki tartışmalı 2019 Başkanlık seçimlerinden kaynaklanan hayal kırıklıklarına rağmen, sağlık çalışanları kripto para sayesinde maddi yardım alıyor.

Bir Latin Amerika kripto borsası olan Airtm, Venezuela’daki birinci basamak çalışanlarına çok ihtiyaç duyulan yardımı göndermek için Circle ve ABD hükümeti ile birlikte çalışıyor. Bu yardım dağıtımının arkasında bazı karmaşık politikalar var, ancak teknolojiden büyük fayda sağlandığı açıkça görülüyor. Söz konusu karmaşa ve mevcut yardıma dair detaylar haberimizde.

Bilmeyenler için Venezuela, son zamanlarda iki farklı ismin başkanlığı kendilerininmiş gibi iddia etmesiyle zor bir siyasi zamandan geçiyor. Nicolás Maduro, 2013’te Hugo Chavez’in ölümünün ardından ülkenin lideri oldu. 2019’daki tartışmalı bir seçim, Juan Guaidó adında başka bir ismin ülkenin lideri olduğunu iddia etmesine yol açtı. Guaidó, meşruiyetinin Ulusal Meclis başkanı rolünden kaynaklandığını söylerken, Maduro bu başkanlığa itiraz ediyor. Mevcut ABD yönetiminin de Guaido’ya sıcak davrandığı söyleyebiliriz. Politikacılar arasındaki bu gerilimlere rağmen, Maduro iktidarda.

Şu anda 50’den fazla ülke Guaidó’yu Venezeula’nın Başkanı olarak tanıyor. Buna karşılık Maduro, Guaidó’nun fonlara erişimini sınırladı. Buna rağmen Guaidó, gerçek başkan olduğunu savunuyor ve söz konusu yardımın dağıtılması onun aracılığıyla yapılıyor. Fakat Guaidó, Venezuela’nın hazinesini kontrol edemiyor. İşte bu nokta da kripto paralardan destek alınıyor.

Guaidó’nun para almasının bir yolu araştırıldı ve ilginç bir çözüm yolu bulundu. USDC stablecoin’i işleten şirket Circle, sağlık çalışanları için fon ayırdı. Circle, web sitesinde yer alan bir gönderide, yardım dağıtım sisteminin nasıl çalıştığını kısaca açıkladı. ABD Merkez Bankası ve Hazine, daha önce Maduro hükümetinden ele geçirilen fonları alacak ve bir ABD bankası aracılığıyla Guaidó’ya transfer edecek.

Guaido Hükümeti’nin ABD bankalarında bulunan paraları Circle’a gönderilerek USDC üretmek için kullanılacak. Oluşturulan USDC’ler ise Airtm’e gönderilerek şirket aracılığı ile ülkeye ulaştırılacak. Venezuelalı sağlık çalışanları fonlarını “AirUSD” olarak talep edebilecekler.

Circle’ın kabul ettiği gibi bu hareket, Maduro’nun sosyalist ülkedeki bankaları kontrol eden rejimini atlatmanın bir yolu. Circle, bu hareketi, en çok etkilenen ülkede hayatlarını tehlikeye atan işçileri ödüllendirmenin bir yolu olarak tasarlıyor. Yardımın milyonlarca dolar olduğu söyleniyor.

Circle’ın kurucu ortağı Jeremy Alliare, kripto para birimlerinin bu kullanım durumunu Twitter’da duyurdu. Kripto araştırmacısı Hasu, ABD’nin kripto yoluyla diğer ülkelere para göndermesinin hem “Etkileyici hem de korkutucu” olduğunu söyledi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın