Uzak Kıtadan Gelen Haber Doları Uçurdu!

0

Dolar/TL paritesi beklenmedik şekilde yükseliyor. Son zamanlarda büyük düşüş yaşayan dolar kuru bugün beklenmedik şekilde yükselişe geçti. Sabah saatlerinde 5.50 seviyesinde bulunan kur şu anda 5.56 civarında seyrediyor.

Arjantin’den Gelen Büyük Etki

Dolar kuru, uzun süredir bir düşüş eğiliminde bulunuyordu. Merkez Bankasının faiz düşürme eyleminde bile beklenen tepkiyi vermeyip yönünü yavaş yavaş aşağıya çeviren kur şaşkınlık yaratmıştı.

Bunun yanında S400 savunma sisteminde ABD ile uzlaşılması ile normale dönen ilişkiler Türkiye’de dolar kurunu gevşetmişti.

Dünyada ABD/ÇİN merkezli gerçekleşen gerilimde, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine olumlu yansımış ve bu ülkelerde dövizin geri çekilmesine sebebiyet vermişti.

Türkiye’de Fırat’ın doğusuna yapılacak olan askeri müdahalenin dillendirilmesi, ABD geriliminin yeniden  tırmanacağı ihtimalini kuvvetlendirmişti. Ama böyle olmadı, güvenli bölge konusunda anlaşan iki NATO müttefiki meseleyi büyümeden halletti.

Bütün bu olumlu gelişmeler sürerken uzak kıtadan gelen bir haber herşeyi değiştirdi. Dünyada gelişmekte olan ülkelerin başında gelen Arjantin’de seçim gündemi ön planda. Bu seçimin sonuçları ise sürpriz şekilde gelişiyor. Bu sürpriz de Arjantin para biriminin kaybından daha büyük etki yarattı. Bu etki diğer gelişmekte olan ülkelere de yansıdı. Bundan kaynaklı olarak dünyada bulunan gelişmekte olan ülkelerin para birimi değer kaybetti. Ülkemizde Kurban Bayramı nedeniyle piyasalar kapalı olsa da bu gelişmeden nasibini aldı.

Arjantin’de Seçim

Arjantin’de 27 Ekim’de yapılacak devlet başkanlığı seçimine katılacak adayları belirlemek için düzenlenen ön seçimlerin ilk sonuçlarına göre muhalefetteki “Herkesin Cephesi” Koalisyonu lideri Alberto Fernandez’in oy oranı diğer adaylara göre en yüksek oldu.

Fernandez liderliğindeki koalisyon yüzde 81’i açılan sandıklarda geçerli oyların yüzde 47’sini alırken Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin liderliğindeki “Değişim İçin Bir Arada” Koalisyonunun oy oranı yüzde 32’de kaldı. Eski Ekonomi ve Üretim Bakanı Roberto Lavagna’nın öncülük ettiği Federal Uzlaşı Koalisyonu ise yüzde 8 oy aldı.

Ekim ayında düzenlenecek devlet başkanlığı seçiminde benzer sonuçlar çıkması durumunda Fernandez ilk turda başkan seçilebilecek.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın