Ünlü Yatırımcıya Dava Şoku: “Milyonlarca İnsanı Dolandırdı!”

Milyarder yatırımcı Mark Cuban ve Voyager Digital’in CEO’su Stephen Ehrlich, açılan yeni bir toplu davada milyonlarca Amerikalıyı kripto para satın almak için “dolandırmakla” suçlandı.

Davacı tarafta yer alanlar, her iki yatırımcının da tüketicileri hayat birikimlerini Voyager’a yatırmaya teşvik etmek için “yatırımcı olarak deneyimlerini kullanmak için büyük çaba harcadıklarını” iddia etti ve sonuç olarak 3.5 milyon insanın 5 milyar doların üzerinde para kaybettiğini iddia etti.

Koinfinans.com tarafından bildirdiğimiz üzere, Shark Tank yıldızının sahibi olduğu Dallas Mavericks basketbol takımıyla birlikte Ehrlich ve Cuban’ın bu yatırımcılara geri ödeme yapmaktan sorumlu olması gerektiğini de öne sürdüler.

Mahkeme dosyasında, birçoğunun kripto para ticareti dünyasında yeni olmasına rağmen, “genç ve deneyimsiz yatırımcıların” öncelikle “genç ileriye dönük pazarlama” yoluyla hedef alındığını iddiası yer alıyor.

Voyager Digital, şu anda binlerce tüketicinin kripto birikimlerine erişemediği bir dönemden geçiyor ve bir iflas için son günlerini sayıyor. Mark Cuban’dan yapılan alıntılar, mahkeme dosyasının ilk sayfasında yer alıyor ve bunlardan birinde şu ifadeler yer alıyor:

“Eklemeliyim ki, ben bir Voyager müşterisiyim ve birkaç aydır müşterileri olarak onlarla çalışıyorum. Kullanmayı seviyorum, kolay, ucuz, hızlı ve fiyatı gerçekten çok iyi, bu yüzden Mavs hayranlarımız için mükemmel bir seçim ve her yaştan Mavs hayranına ulaşabilecek kapasitede.”

Davacıları temsil eden avukatlar ayrıca Cuban’ın “Aldatıcı Voyager Platformunun tanıtımı karşılığında şahsen aldığı ödemenin niteliğini, kapsamını ve miktarını hiçbir zaman açıklamadığını” da iddiaları arasına ekledi.

Floyd Mayweather ve DJ Khaled gibi diğer ünlülerin de geçmişte benzer olaylar nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘yla başlarının derde girdiğini de sözleri arasına eklediler.

Cuban’dan yapılan diğer alıntılar da mahkeme dosyalamasında vurgulandı, Voyager’ın “kripto evreninde alacağınız risksizliğe en yakın” olduğunu söylediği bir alıntı da dosyada yer aldı.

Bir jüri duruşmasının yapılmasını talep eden toplu dava şunları ekliyor:

“Davacılar, Aldatıcı Voyager Platformunun, herhangi bir sıradan yatırımcının doğrudan zararına olacak şekilde kripto para çılgınlığından yararlanmak için özel olarak tasarlanmış, sahte vaatler ve gerçekte imkansız temsiller üzerine kurulu bir sistem olduğunu kanıtlayacaktır.”

Miami’de açılan toplu davada on iki davacının adı geçiyor. İkili henüz davaya kamuoyu önünde yanıt vermedi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coinmarketcap


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.