Nisan 1, 2022

Ünlü Stratejiste Göre Hepimiz Yanlış Yöntemleri Uyguluyoruz!

Popüler bir kripto analisti ve stratejisti, birçok trader’ın yanlış yöntemlerle dijital varlık piyasında avantaj elde etmeye çalıştığını belirtti.

Altcoin Psycho takma adıyla tanınan analist, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda birçok kişinin “alfa yanılsaması” satın aldığını belirtti.

“Muhtemelen iyi trader’ların tükendiğini gördüğüm yol, piyasada benzeri bir avantaj için hiç bir arayıştır. Ama ya size zamanında %95’inde alfanın aslında bir yanılsama olduğunu söyleseydim, ne düşünürdünüz? Üstelik çoğu trader bunu yanlış yerlerde aramaya devam ediyor.”

Altcoin Psycho, gerçek “alfa”nın arbitraj, madenci çıkarılabilir değeri (MEV), memepool botları ve verimsiz piyasa yapıcılarından yararlanma fırsatları gibi şeylere dayandığını düşünüyor.

Hayali alfa, aksine, trader’ların %95’inin bu ikicni araç grubunu kullandığını savunan analistlere göre, sipariş akışı, teknik analiz, ayak izi ve göstergeler gibi şeylere dayanmaktadır.

“Ticarette iki düşünme “siparişi/düşüncesi (order”) vardır. İlk sipariş/düşünce, piyasanın sunduğu bilgiyi nasıl yorumlayabilirim? İkincisi ise piyasanın sunduğu bilgiyi başkaları nasıl yorumluyor? Çoğu trader alfayı birinci soruda arıyor ancak bu cevap neredeyse her zaman ikinci soruda bulunur.

Daha fazla detaylandırmak gerekirse, trader’lar sipariş akışı başlangıçlarını, doğru gösterge kombinasyonunu, en iyi teknik analiz stilini veya yukarıdakilerin bir karışımını mükemmelleştirmek için yıllarını harcayacaklar. Ben de bu yolu takip ettim. Başka bir deyişle, piyasa bilgisini kişisel olarak yorumlamanın en iyi yolunu, yani birinci derece düşünmeyi aradım.”

Analist, kârlılığının “ikinci dereceden düşünmeye” geçene kadar yükselmediğini belirtti.

“Peki bu durum pratikte ne anlama geliyor? İlk ve aslında en önemli kısım gururunuzu yutmaktan geçiyor. İkinci dereceden düşünmeyi anlamak için öncelikle bu saçmalıkların çoğunun kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olduğunu ve aslında bir dahi olmadığınızı kabul etmeniz gerekmektedir.

Teknik analizde iyi olduğunuz için fiyat trend çizginizden sıçramaz, fiyat ancak aynı seviyeye yeterince “oyuncu” bakarsa sıçrar. Akıllı para bunu çok iyi bilir, bu yüzden perakendeyi tuzağa düşürmek için “stop-loss” avları veya destek/direnç gibi sahtekarlıkları kullanırlar.

Bütün bunlar kulağa oldukça net gibi gelse de, pek çok trader yıllardır çarklarını döndürerek şu soruyu soruyor: ‘Piyasanın gösterdiğini nasıl daha iyi yorumlayabilirim?’ Sorulması gereken daha iyi soru ‘Düşüncelerimi ve diğerlerini nasıl iyileştirebilirim?’ olduğunda pazarın gösterdiğini yorumlayacak mı?”

Altcoin Psycho, bir yatırımın faydalarını analiz etme zamanı geldiğinde artık bir proje hakkındaki kendi görüşüne ağırlık vermediğini söylüyor. Bunun yerine, sadece pazarın bu proje hakkında ne düşüneceğini değerlendirir.

“Ticaretteki en büyük kazançlarımın çoğu, bu zihinsel modeli uygulamaya başladıktan sonra geldi. Nefret ettiğiniz şeyleri satın almak ve sevdiğiniz şeyleri başkalarına aktarmak size çok ters gelebilir. Rafine etmek zaman alır. Ama bu yüzden biraz ego ölümü gerektirdiğini söylüyorum.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.